FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - FK RACA 5-0

VIDEO Rapid s-a distrat cu amatorii din Slovacia » „Manita”, gol superb al lui Iacob și pasă decisivă reușită de Cîrjan

Iacob a marcat un gol superb

Articol de - Publicat luni, 03 iulie 2023 19:52 / Actualizat luni, 03 iulie 2023 19:52

Rapid a câștigat al treilea meci amical al verii, 5-0 în fața celor lui FK Raca, formație retrogradată în al treilea eșalon al Slovaciei.

Adrian Mutu a profitat de adversarul modest și a pus în aplicare planul pe care l-a lucrat intens la antrenamente, un sistem 3-5-2, fără un vârf veritabil și cu două benzi rapide, Onea și Costache.

FCSB a cerut devansarea derby-ului cu Dinamo, LPF a fost de acord » Cum arată acum programul primelor două etape din Liga 1
PROGRAM

Rapidul lui Mutu, spectacol în cantonamentul din Slovacia

Giuleștenii au început în atac și au deschis scorul încă din minutul 4, când Emmers a profitat de gafele apărătorilor adverși. La cabine s-a mers cu un avantaj de 2-0, reușită Bamgboye din pasa lui Papeau.

Mutu a schimbat liniile la pauză, slobacii au cedat din punct de vedere fizic și n-au mai reușit să iasă din propriul careu. Kait, Paul Iacob dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri, și Dugandzic, dintr-un assist ideal al lui Cîrjan, au stabilit rezultatul final.

Delegația alb-vișinie va reveni în România pe 8 iulie. Rapid debutează în noul sezon pe 15 iulie, acasă, împotriva lui Sepsi Sf. Gheorgjhe.

FINAL. Rapid - FK Raca 5-0

• Au marcat: Emmers 4', Bamgboye 43', Kait 73', P. Iacob 77', Dugandzic 88'

S-a terminat partida, victorie cu 5-0 a Rapidului.
min. 88: GOL Rapid, 5-0: Dugandzic îi trimite lui Cîrjan, la 10 metri de poartă. Mijlocașul venit de la Arsenal driblează un adversar, apoi îl servește perfect pe golgeterul giuleștenilor.
min. 77, GOL Rapid, 4-0: Paul Iacob înscrie dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri.
min. 73, GOL Rapid, 3-0: Kait recuperează mingea la 18 metri de poarta adversă și trimite pe sub portar, cu piciorul drept.
A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză! Rapid conduce cu 2-0.
min. 43, GOL Rapid, 2-0: Papeau pătrunde în careul advers, îl găsește liber pe Bamgboye. Funsho păcălește portarul și trage la colțul scurt.
min. 36: Adrian Mutu îl încurajează pe Costache la fiecare reușită, fie ea o pasă simplă sau o deposedare.
min. 34: Pănoiu este faultat în suprafața de pedeapsă adversă. Portarul ghicește execuția lui Costache și respinge.
min. 25: Pauză de hidratare.
min. 4, GOL Rapid, 1-0: Papeau trimite o pasă filtrantă către Emmers. Mijlocașul belgian profită de marcajul amuzant al fundașilor centrali și înscrie pe sub portar.
min. 1: La cele mai recente antrenamente, Adrian Mutu a exersat sistemul 3-5-2. Îl folosește astăzi, în premieră.
A început partida!

Echipa de start a Rapidului: H. Moldovan - Braun, Dr. Grigore, J. Morais - Costache, Emmers, Oaidă, Pănoiu, Onea - Bamgboye, Papeau
Antrenor: Adrian Mutu

Bursa transferurilor la Rapid:

• Antrenor: Adrian Mutu (confirmat)
  • Veniri: Omar El Sawy (Csikszereda), Christopher Braun (CFR Cluj), Iulian Cristea (FCSB), Răzvan Oaidă (FCSB), Borja Valle (FC Cartagena), Cătălin Cîrjan (Arsenal U21)
  • Reveniri: Albert Stahl (UTA Arad), Alexandru Despa (Progresul Spartac)
  • Plecări: Antonio Sefer (H. Beer Sheva), Damien Dussaut (Farul), Ljuban Crepulja (liber), Hervin Ongenda (liber), Kevin Luckassen (liber), Claudiu Belu (liber), Younes Bnou Marzouk (liber)

VIDEO. Borja Valle a ajuns în cantonamentul Rapidului din Slovacia și deja este solicitat pentru autografe și fotografii de către fanii rapidiști

Schimbare spectaculoasă de forțe în lupta granzilor: CFR cu low cost, FCSB la business!

Ovidiu Burcă chiar deține know-how-ul la Dinamo! Ce a reușit antrenorul care a promovat „haita” in Liga 1

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!