FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - POLI IAȘI 2-1

VIDEO Discurs-manifest după meciul din Superligă: „Am fost penibili, am intrat cu nasul pe sus!”

Sergiu Hanca +42   FOTO
Sergiu Hanca

Articol de , , , - Publicat vineri, 16 februarie 2024 19:59 / Actualizat vineri, 16 februarie 2024 20:09

Sergiu Hanca (31 de ani) a comentat victoria obținută in extremis de Petrolul cu Poli Iași, 2-1, cu golul victoriei înscris în minutul 90+4.

Integralist în această seară, Sergiu Hanca a contribuit la o victorie prețioasă pentru Petrolul, una care i-a readus pe ploieșteni pe loc de play-off.

Petrolul a arătat rău în prima parte, s-a văzut condusă la pauză, dar a întors scorul în partea secundă. După fluierul final, Hanca nu a menajat pe nimeni pentru fotbalul prestat în prima repriză.

Veteranul de la Poli Iași, acuzații după 1-2 cu Petrolul: „Toți o vor pe Dinamo și dau în noi!”
Petrolul - Poli Iași

Sergiu Hanca, după Petrolul - Poli Iași: „Am fost penibili în prima repriză!”

„Fotbalul te răsplătește atunci când îți dorești, când vrei cu adevărat. Discuția pe care am avut-o între noi a dat roade și am arătat altfel în a doua repriză. În prima repriză am fost penibili, altfel nu pot spune.

Nu am jucat nimic din ce am pregătit, nu am fost prezenți, nu am câștigat duelurile, nu am avut atitudine, nimic. În a doua repriză am arătat că suntem caractere, că avem valoare și putem câștiga.

Cred că am fost puțin cu nasul pe sus. Am zis că jucăm cu Iașiul, că la ei e situația puțin mai ciudată, din ce auziserăm... dar așa e în fotbal, trebuie să primești o palmă ca să te trezești.

Important este că am sperat până la sfârșit. Am simțit că putem câștiga. Știu ce echipă avem, ce grup este aici, cum ne pregătim, dar câteodată... știți cum e”, a spus Hanca la zona mixtă.

Mijlocașul Petrolului a completat:

„Dacă nu am fi câștigat am fi rămas cu un gust amar, pentru că am avut o repriză secundă mai bună. De asta este frumos fotbalul, cred că și spectatorilor le-a plăcut ce au văzut, că am câștigat la ultima fază. Cred că este cel mai frumos sentiment din fotbal. Mai avem 4 meciuri, le tratăm cu maximă seriozitate, vrem să fim în față la sfârșitul sezonului”.

Petrolul are acum 35 de puncte și a urcat pe locul 6. În cazul în care Hermannstadt pierde în Giulești, ploieștenii vor încheia ziua pe loc de play-off.

Mai multe știri despre Petrolul - Poli Iași:

Florin Pîrvu, după 2-1 cu Poli Iași: „Nu avem pauză, mâine jucăm un amical!”
PETROLUL - POLI IAȘI 2-1
Leo Grozavu a răbufnit la conferință după Petrolul - Poli Iași: „Arbitraj ca pe timpuri la liga a treia”
Petrolul - Poli Iași 2-1