FOTBAL  »  LIGA 2  »  CSM FOCȘANI - CS DINAMO

Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă

Bucuria istorică a promovării / Sursă foto: Facebook@ Primăria Orașului Focșani

Articol de - Publicat sambata, 15 iunie 2024 19:34 / Actualizat duminica, 16 iunie 2024 05:16

CS Dinamo a ratat și cea de-a doua șansă de a promova în liga secundă, echipa Ministerului de Interne eșuând încă o dată într-un meci decisiv. Bucureștenii au fost puși la respect de CSM Focșani, care s-a impus cu 2-0 și a promovat, oficial, în liga secundă! După ani de nereușite, Focșaniul va avea din nou o echipă în liga secundă, în timp ce „fantezia” unui derby CS Dinamo - CSA Steaua se mai amână pentru un sezon.

Învinse inițial în meciurile decisive pentru promovare, Dinamo și CS Focșani au mai primit o șansă din partea Federației, oportunitatea de a concura într-un „patrulater” menit să stabilească ultima echipă promovată în liga secundă.

După ce și-au câștigat semifinalele disputate la jumătatea săptămânii, cele două s-au întâlnit, în Vrancea, în meciul ce punea la bătaie ultimele bilete disponibile pentru Liga 2. „Câinii” Clubului Sportiv, cei care, declarativ, au avut obiectiv promovarea în cel de-al doilea eșalon, au avut o prestație submediocră, nu s-au ridicat la înălțimea ocaziei, fiind dominați la toate capitolele de focșăneni.

Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo!

CS Dinamo a repetat evoluția dezamăgitoare din finala pierdută anterior cu CS Afumați, iar gazdele și-au făcut de cap încă din primele minute ale partidei. Goalkeeper-ul Ștefan Fara, crescut la academia lui Dinamo din Superligă, a gafat impardonabil în minutul 6, ieșind haotic pe o centrare. Consecințele s-au simțit imediat pe tabelă: Enache, aflat la finalizare și nemarcat, a îndeplinit o simplă formalitate, iar meciul începea, practic, de la 1-0.

„Invizibili”, fotbaliștii pregătiți de Gică Mihali și Florin Bratu n-au găsit răspunsuri. Au fost „sufocați” în propriul careu, Focșaniul fiind unica echipă care a contat în plan ofensiv. Tot în prima parte, bara i-a salvat pe dinamoviști, care nu și-au revenit din „pumni” până la pauză.

Stadionul a fost arhiplin la meciul care a adus promovarea CSM-ului / Sursă foto: Facebook@CSM Focșani 2007 oficial
+5 FOTO

Cu spatele la zid, CS Dinamo a dat semne timide de revenire în partea secundă. A amenințat poarta gazdelor în două rânduri, dar CSM Focșani a scăpat de fiecare dată nevătămată.

Până la urmă, a punctat tot formația din Vrancea, la capătul unui contraatac „ucigător”, cu Gorovei în rol de finalizator. Așa s-au spulberat speranțele de promovare ale echipei Internelor, în timp ce la Focșani, pe stadionul „Milcovul”, a început sărbătoarea. Cu torțe, fumigene și tot arsenalul pregătit de oamenii care așteptau de ani de zile promovarea.

Suporterii din Focșani au năvălit pe gazon pentru a sărbători promovarea / Sursă foto: Facebook@ Gabriel Micu

FINAL | CSM Focșani - CS Dinamo 2-0

• Au marcat: R. Enache '6, Gorovei '88
  • Televizare: Digi Sport 1
  • min.88: GOOL CSM Focșani, iar socotelile partidei se încheie aici! Contraatac de manual al gazdelor, finalizat de Gorovei, unul dintre cei mai buni oameni ai partidei! Focșănenii pot începe petrecerea, nimic nu se mai poate întâmpla în ultimele minute. În tribune, s-au aprins din nou fumigene și torțe.
  • min.70: Fara plonjeaază și scoate de sub vinclu o minge pe care scria gol!
  • min.66: Andrei Zătreanu e la originea unui atac periculos al dinamoviștilor, goalkeeper-ul gazdelor, Preda, intervine salvator și păstrează intactă poarta focșănenilor.
  • min.61: CS Dinamo încearcă în zadar să producă pericol la poarta celor de la CSM Focșani. Gazdele au renunțat la forcing-ul sufocant din primele 30 de minute, dar nu sunt întrebuințate prea tare de echipa Ministerului de Interne.
  • min.46: A început repriza secundă. CS Dinamo mai are 45 de minute la dispoziție pentru a forța o revenire pe tabelă.
  • Pauză la Focșani. Formația din localitate o conduce pe CS Dinamo, 1-0, la capătul unei reprize controlate în totalitate.
  • min.35: Continuă prestația palidă a dinamoviștilor. Fără ocazii importante la poarta Focșaniului.
  • min.21: Asediu ofensiv la poarta bucureștenilor, încă o ocazie mare la poarta lui Fara, CS Dinamo scapă miraculos fără gol primit.
  • min.18: Gorovei lovește bara, CS Dinamo nu se regăsește!
  • min.10: Încă o ocazie în dreptul gazdelor. De data aceasta, Ștefan Fara e atent, plonjează și respinge în corner. Nicio ocazie până acum în dreptul formației dinamoviste.
  • Atmosfera e una de meci mare la Focșani. Pe stadionul „Milcovul” sunt peste 4.000 de spectatori. Ultrașii formației din Vrancea au celebrat golul cu torțe și fumigene!
  • Min.6: GOL CSM Focșani! Gafă majoră în apărarea lui CS Dinamo. Goalkeeper-ul Ștefan Fara a comis o gafă impardonabilă, a ieșit greșit pe centrarea trimisă din corner, Robert Enache îndeplinind o simplă formalitate! Meci început cum nu se poate mai prost de „câini”!
  • Ora 17:30 / Min.1: A început partida de pe „Milcovul” din Focșani.
  • Ne pregătim de startul partidei de la Focșani. Mai jos sunt echipele de start. Dinamoviștii se bazează pe nume precum Fara, Demici și Delciu, fotbaliști care au fost în anturajul formației din Superligă. Partida e liveTEXT pe GSP.ro.

CSM Focșani - CS Dinamo, echipele de start

CSM Focșani: S. Preda - Sorin Săpunaru (cpt.), Ciopa, Perju, Tamași - Jun Toba, Andr. Mazilu – Al. Zaharia, Mih. Stancu, Gorovei - Rob. Enache
Rezerve: Niczuly - Dim. Toader, Al. Dumitru, Dănilă, Mih. Negoiță, Cr. Ciobanu, Tchassem, Dr. Oprea, Dănăilă
Antrenor: Călin Moldovan

CS Dinamo: Fara - Cernamoriț, D. Lung, Al. Iordănescu, Demici - Ciochină - Ric. Mihalache, D. Mihai, Juncănaru, Delciu - Al. Burlacu (cpt.)
Rezerve: Mina - Zătreanu, Andr. Vasilescu, Rob. Bratu, Rob. Vasile, L. Mitrică, Uleia, Mih. Năstase, Teo. Badea
Antrenor: Gheorghe Mihali

Cele mai bune patru echipe din cele cinci învinse inițial la baraj s-au întâlnit într-un „Final Four”, partidele disputându-se în unică manșă, lucru posibil datorită restructurării diviziei secunde, de la 20 la 22 echipe. Dinamoviștii au trecut de CSC Ghiroda și Giarmata Vii, în timp ce gruparea din Focșani a învins-o pe SCM Râmnicu Vâlcea.

VIDEO Gabriel Glăvan: „Mâine l-aș aduce pe Ioan Andone la Dinamo”

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei