FOTBAL  »  LIGA 2  »  LIGA 2

O singură surpriză în lupta pentru promovarea în Liga 1 » Cum arată clasamentul la vârf

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 martie 2018 14:55

Etapa cu numărul 23, amânată din cauza zăpezii, s-a încheiat cu rezultate firești, singura echipă cu pretenții de promovare care s-a încurcat fiind FC Argeș.

Dunărea Călărași, formația pregătită de Dan Alexa, s-a impus la limită în deplasarea de la Balotești, scor 2-1. Golurile călăreșenilor au fost marcate în prima parte de Valentin Munteanu și de golgeterul competiției, Valentin Alexandru. Ilfovenii au marcat golul de onoare după pauză, prin Constantin Dedu.

Academia Clinceni a urcat pe locul 4 după o victorie categorică în fața celor de la Pandurii, 3-1. ASU Politehnica Timișoara, locul 7, s-a impus categoric în deplasare, 0-5 cu Metaloglobus.

FC Argeș a pierdut surprinzător partida de pe teren propriu, scor 0-2, împotriva sucevenilor de la Foresta, aflați în continuare pe poziție retrogradabilă. Golurile oaspeților au fost marcate în prima repriză de Marius Matei și Andrei Cerlincă.

Au marcat: Buduroi 79 / Bustea 15

ASA Tg. Mureș - Ripensia Timișoara 0-3 "la masa verde"

AFC Hermannstadt - Olimpia Satu Mare 3-0 "la masa verde"

CS Mioveni - UTA Arad 1-1
Au marcat: Rădescu 17 / Hlistei 54

clasamentul ligii a 2-a

clasament

*primele două formații promovează direct, iar a 3-a va disputa un baraj cuocupanta poziției a 12-a din Liga 1

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei