INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA GERMANIEI

FOTO Bayern Munchen și RB Leipzig, spectacol cu 8 goluri în Supercupa Germaniei! Final incendiar

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2022 23:38 / Actualizat sambata, 30 iulie 2022 23:38

Bayern Munchen a învins-o pe RB Leipzig, scor 5-3, și a câștigat a 9-a Supercupă a Germaniei din istorie.

Există viață și după Lewandowski pentru Bayern. Campioana Germaniei a început tare Supercupa de sâmbătă seară.

Liverpool a învins-o pe Manchester City în Community Shield » Darwin Nunez l-a eclipsat pe Haaland!
ANGLIA

Bayern Munchen, triumf în Supercupa Germaniei

Jamal Musiala, puștiul de 19 ani din atac, a deschis scorul după doar 14 minute. Mane, cel mai important transfer al verii, a dublat avantajul după exact o oră de joc, iar Pavard a stabilit scorul primei reprize în minutul 45.

Tedesco, managerul lui Leipzig, câștigătoarea Cupei din sezonul trecut, a riscat la pauză. I-a introdus pe Olmo și Andre Silva, iar echipa a avut altă față. Halstenberg a redus din handicap în minutul 60, dar bavarezii au reacționat prompt, prin Gnabry, 6 minute mai târziu.

Finalul avea să fie palpitant. Nkunku a transformat un penalty în minutul 77, iar un 60 de secunde înainte de expirarea timpului regulamentar, Olmo a punctat și el. Prelungirile s-au jucat doar în careul campionilor, o ploaie de centrări și de mingi plimbate prin fața lui Neuer.

Sane a avut nevoie de o singură scăpare pentru a țâșni pe contraatac și a închide partida, 5-3.

FINAL » RB Leipzig- Bayern Munchen 3-5

RB Leipzig - Bayern Munchen, echipe de start:

RB Leipzig: Gulacsi - Simakan, Orban, Halstenberg - Henrichs, Kampl, Klosterman - Szoboszlai, Laimer - Nkunku, Forsberg
Antrenor: Domenico Tedesco

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Upamecano, Hernandez - Kimmich - Gnabry, Sabitzer, Musiala, Davies - Mane, Muller
Antrenor: Julian Nagelsmann

+2 FOTO

Arbitru: Robert Schroder
Stadion: Red Bull Arena (Leipzig)

Alex Ferguson se întoarce la Manchester United! Anunțul făcut de „diavolii roșii”

Unul dintre liderii lui Manchester United, despre „rușinea” sezonului trecut: „A fost jenant. Un dezastru. Dureros, inacceptabil”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!