INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Se schimbă regulile în Premier League după gafa imensă de la meciul Tottenham - Liverpool! » Noul protocol VAR

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 octombrie 2023 10:32 / Actualizat sambata, 07 octombrie 2023 11:29

În urma greșelii grave de arbitraj din partida Tottenham - Liverpool, 2-1, arbitrii din camera VAR vor discuta prima dată cu asistentul. Apoi, arbitrul central va afla și el decizia luată de VAR.

La meciul Tottenham - Liverpool din etapa 7# a primului eșalon englez, Luis Diaz a marcat pentru „cormorani” în minutul 34. Chiar dacă golul a fost perfect valabil, neînțelegerea dintre arbitrul VAR și cel din teren a făcut ca reușita să fie anulată.

Patronul lui Manchester City riscă să piardă clubul » Guvernul britanic investighează afacerile acestuia cu Rusia
MANCHESTER CITY

Schimbare de protocol: Arbitrii VAR vor discuta prima dată cu asistentul!

În primă fază, arbitrul din camera VAR va confirma decizia cu asistentul. Apoi, răspunsul final va ajunge la arbitrul central. Sistemul prin care arbitrii vor comunica rezultatul proceselor de verificare, mai întâi, cu asistentul a fost deja introdus.

Centralul partidei va afla ultimul decizia din camera VAR. Noul protocol va fi introdusă la meciurile din Premier League chiar astăzi, anunță GOAL.

Schimbarea urmărește ca discuțiile dintre arbitri din camera VAR și cei din teren să fie mai clare.

Discuția care a dus la anularea golului marcat de Luis Diaz, în meciul Tottenham - Liverpool

• VAR: Dați momentul pasei, haideți, momentul pasei, vă rog?
  • Arbitru: Da, fără problemă.
  • Operatorul reluării: Deci, aici este.
  • Arbitru: Așteaptă.
  • Operatorul reluării: Obține un unghi strâns.
  •  VAR: Da, dă-mi o linie 2D după asta pentru cadrul doi după acesta.
  • VAR: Da, dă-mi o linie 2D după asta pentru cadrul doi după acesta.
  • Operator: Deci cadrul doi aici?
  • VAR: Da, e bine. Perfect, da. Linia 2D la gheata stângă.
  • Operator: Lăsați-mă să schimb unghiurile.
  • VAR: Romero, cred că el e?
  • Operator: Cred că unghiul ăsta ar fi mai bun? Sunteți mulțumiți cu unghiul ăsta?
  • VAR: Da.
  • Operator: Linie 2D pe gheată?
  • VAR: Linie 2D pe gheată.
  • Operator: Deci, linie 2D pe gheată.
  • VAR: Și stop. Verificare completă, verificare completă. E bine, perfect.
  • Arbitru asistent 1: Se joacă!
  • Arbitru: Mulțumesc!
  • Arbitru: Bună treabă, băieți, o analiză bună.
  • Operator: Stai, stai, stai. Decizia din teren a fost ofsaid. Sunteți mulțumiți cu ea?
  • Asistent VAR: Da.
  • Operator: Sunteți mulțumiți de ea?
  • Asistent VAR: Ofsaid, gol, da.
  • VAR: Ce?
  • Operator: Decizia din teren a fost ofsaid. Sunteți mulțumiți cu imaginea asta? Da, e în teren. În imaginea dată poziția e corectă, e în teren.
  • Asistent VAR: A jucat-o, e în ofsaid.
  • Operator: Oli spune să întârziem jocul.
  • VAR: Pardon?
  • Operator: Oli spune să întârziem reluarea. Decizia e că trebuia să fie în teren.
  • VAR: Nu pot face nimic. Operator: Întârziați reluarea jocului. Opriți jocul.
  • VAR: Au reluat jocul. Nu pot face nimic, nu pot face nimic.
  • Asistent VAR: Da, au reluat jocul.
  • VAR: Nu pot face nimic, nu pot face nimic. La naiba!

Articol de Alexandru Tomuțiu

Fanii au blocat revenirea lui Jerome Boateng la Bayern Munchen!
BAYERN MUNCHEN
Ce scrie presa din Italia despre Răzvan Marin, din nou titular la Empoli
EMPOLI

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!