INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LOS ANGELES FC - PHILADELPHIA UNION

VIDEO + FOTO Finală dramatică în MLS: Los Angeles FC, campioană după un succes la penalty-uri! Bale, erou pentru formația sa cu un gol în minutul 120+8

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 noiembrie 2022 12:09 / Actualizat duminica, 06 noiembrie 2022 13:05

Los Angeles FC a devenit campioană în premieră în MLS, câștigând dramatic finala cu Philadephia Union, 3-3 după 120 de minute și 3-0 la penalty-uri.

Cu jucători precum Gareth Bale, Giorgio Chellini, Carlos Vela sau Cristian Tello, Los Angeles FC a câștigat prima dacă campionatul în Statele Unite ale Americii, la capătul unui meci incredibil.

Gerard Pique, în lacrimi după ultimul meci pentru Barcelona: „Mă voi întoarce. M-am născut aici, voi muri aici!”
Barcelona - Almeria 2-0

Los Angeles FC, campioană în MLS

Formația din California a intrat în avantaj la pauză, după golul marcat, din lovitură liberă, de Kellyn Acosta (28).

După pauză, Philadelphia Union a egalat, grație reușitei lui Daniel Gazdag (59). Pe final, Los Angeles FC părea că a dat lovitura. În minutul 82, Murillo a făcut 2-1, cu o lovitură de cap, după un corner. Partida a intrat în prelungiri, după ce Philadephia Union a mai egalat o dată. În minutul 85, Elliott a marcat și el cu o lovitură de cap.

Finalul celor două reprize de prelungiri a fost incredibil.

Mai întâi, Los Angeles FC a rămas în 10, după eliminarea portarului Crepeau (116), după un fault dur în poziție de ultim apărător. S-au arătat 9 minute de prelungire, iar în minutul 120+4, Philadelphia Union a marcat golul de 3-2, prin același Elliott. În final, Gareth Bale a devenit erou pentru Los Angeles FC. Galezul venit de la Real Madrid a făcut 3-3 cu o lovitură de cap de la 11 metri.

La penalty-uri, Los Angeles a ratat prima, prin Cristian Tello. Ulterior, Philadelphia Union a ratat de 3 ori, în timp ce Los Angeles FC a punctat de fiecare dată, a câștigat 3-0 la penalty-uri și a ridicat trofeul de campioană.

VIDEO Rezumatul meciului Los Angeles FC - Philadelphia Union

Conte a răbufnit înainte de pauza pentru Mondial: „Este o nebunie”

Cu Duțu și strănepotul lui Mussolini în teren, Lazio Primavera a trecut de Pisa » Românul a fost decisiv

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”
Adrian Mititelu acuză o conspirație la retrogradare: „Au vrut să pună mâna pe jucători la preț de «dumping»”
Șoc la CFR Cluj! Ardelenii au primit interdicție la transferuri

Mihai Pintilii, despre cel mai greu adversar din carieră: „Era un «bighidiu» d-ala mic. Dădeam cu ură în el, dar nu cădea. Dă-te-n... Doamne, iartă-mă”

Fostul coleg al lui Chivu la Inter face mărturisiri cutremurătoare: „De câțiva ani sunt 100% toxicoman și alcoolic. Mă tem de moarte și de pușcărie!”