Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  ALBANIA

Are un minut la CFR Cluj în 3 luni, dar a fost titular la EURO cu Italia » Nu a greșit la golurile primite de Albania

Arlind Ajeti (30 de ani), fundașul central de la CFR Cluj, a fost titular pentru naționala Albaniei în meciul cu Italia de la EURO 2024/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat sambata, 15 iunie 2024 22:06 / Actualizat sambata, 15 iunie 2024 23:00

Arlind Ajeti (30 de ani), fundașul central de la CFR Cluj, a fost titular pentru naționala Albaniei în meciul cu Italia de la EURO 2024.

Fotbalistul din Liga 1 avea un minut bifat pe teren în ultimele 3 luni până la partida de debut a Albaniei la Campionatul European. El a fost însă trimis în primul „11” chiar împotriva campioanei en titre, Italia.

Fundașul a jucat decent în prima repriză împotriva Italiei și nu a greșit la cele două goluri încasate de albanezi.

Jucătorul de la CFR Cluj, titular în Italia - Albania

Arlind Ajeti a fost accidentat în finalul sezonului, a suferit o leziune musculară chiar înainte de startul play-off-ului din Superliga. Nu a fost disponibil pentru CFR Cluj în primele 5 etape de play-off, în runda #6 a fost pe bancă, apoi a ieșit din nou din lot.

A bifat un minut cu Rapid, în etapa a opta a play-off-ului, iar în ultimele două meciuri a fost rezervă neutilizată. Ajeti, adus vara trecută la CFR Cluj, a jucat 22 de meciuri în Superliga în stagiunea precedentă și a marcat 3 goluri.

El a fost titular în sezonul regulat, când a bifat 69% din minutele posibile. Arlind jucase și în „dubla” cu Adana din preliminariile Conference League și chiar îi impresionase pe turci, după cum dezvăluia anul trecut Nelu Varga, patronul echipei clujene.

Ajeti, cotat la un milion de euro, mai are contract cu CFR Cluj până în 2025 și are șanse să fie un om de bază pentru Dan Petrescu în sezonul viitor.

Meciul cu Italia de la EURO a fost partida cu numărul 26 pentru jucătorul CFR-ului la națională. Ajeti are și un gol marcat pentru Albania.

Albania e într-o grupă de foc la Campionatul European din Germania, cu Spania, Italia și Croația.