Meciurile
zilei

INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  UNGARIA

Ce scrie presa din Ungaria după eșecul drastic cu Elveția de la EURO: „Nici măcar Dumnezeu”

Ungaria a pierdut cu Elveția, scor 1-3, în prima etapă a grupelor de la EURO 2024. Jurnaliștii maghiari au fost deznădăjduiți după eșecul cu elvețienii/ FOTO:  Imago Images
Ungaria a pierdut cu Elveția, scor 1-3, în prima etapă a grupelor de la EURO 2024. Jurnaliștii maghiari au fost deznădăjduiți după eșecul cu elvețienii/ FOTO: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 15 iunie 2024 18:16 / Actualizat sambata, 15 iunie 2024 18:44

Ungaria a pierdut cu Elveția, scor 1-3, în prima etapă a grupelor de la EURO 2024. Jurnaliștii maghiari au fost deznădăjduiți după eșecul cu elvețienii.

Ungaria a pierdut fără drept de apel în primul meci al grupei A, după o primă repriză modestă. Ungurii și-au mai revenit după pauză, când au și marcat, dar nu a fost suficient. Elveția a făcut 3-1 pe final și nu a avut emoții în ultimele minute ale partidei.

Presa maghiară a evocat divinitate și celebra catedrală din Koln, orașul în care s-a jucat partida din grupa A, din care mai fac parte Germania și Scoția.

Ce scrie presa din Ungaria după 1-3 cu Elveția la EURO 2024

„În ciuda rugăciunilor din Catedrala din Koln, nici măcar Dumnezeu nu ne-a putut ajuta. Campionatul Europen a început cu o înfrângere.

Deși s-a îmbunătățit după pauză, naționala Ungariei a început EURO cu o înfrângere. În prima repriză, echipa a jucat sub ce putea, a avut o șansă să egaleze, dar a mai primit un gol pe final de repriză.

S-a terminat 3-1 pentru Elveția. Turneul continuă cu meciul împotriva Germaniei, miercuri”, au scris jurnaliștii maghiari de la sportal.hu.

Maghiarii, îngrijorați de prestația lui Szoboszlai

„Cel mai îngrijorător lucru a fost că Dominik Szoboszlai a avut mult mai puțin mingea decât de obicei. Vedeta lui Liverpool a demonstrat de mai multe ori la echipa națională că poate prelua ștafeta atunci când casa arde (ca în meciurile din Lituania sau Bulgaria), dar de data aceasta nu a reușit să preia inițiativa.

Ceea ce este și mai surprinzător este că și de această dată e că fazelel sale fixe au fost imprecise, în decurs de câteva minute a executat atât un corner, cât și o lovitură liberă prea lungă, ceea ce nu este tipic pentru el”, a scris și Nemzeti Sport, un alt site important din Ungaria.

VIDEO. Explozie de bucurie în galeria elvețiană după fluierul de final al meciului cu Ungaria, scor 3-1

Teodora Stoica a făcut top 3 cei mai petrecăreți jucători români: „Sper să nu mă urască!” + Antrenorul pe care îl admiră în secret: „N-am avut curaj să-i spun”