INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  PRELIMINARII

Spectacol în preliminariile EURO 2024 » Spania a dat 7 goluri, Luxemburg are șanse la turneul final după 3-1 cu Islanda

Articol de - Publicat vineri, 08 septembrie 2023 23:45 / Actualizat vineri, 08 septembrie 2023 23:45

Azi s-au jucat 7 meciuri din preliminariile EURO 2024.

Spania a obținut o victorie entuziasmantă, 7-1. Ibericii au punctat de patru ori în prima repriză, iar Georgia a marcat golul de onoare în minutul 49. Ulterior, elevii lui Luis de la Funtes au mai marcat de trei ori. Ultima reușită i-a aparținut lui Yamine Lamal, care a devenit cel mai tânăr debutat și marcator din istoria naționalei, la 16 ani și 57 de zile.

Luxemburg a produs surpriza serii și a câștigat pe teren propriu, 3-1 cu Islanda. Astfel, are 10 puncte după 5 etape, și este la egalitate cu Slovenia, pe locurile 2-3. Lider e Portugalia (15 puncte), care azi a învins Slovacia (1-0).

Turcia, care a remizat cu Armenia (1-1), este în continuare lider în grupa D, cu 10 puncte. E urmată de Croația (5-0 cu Letonia) și Armenia.

Clasament

Iordănescu a explicat selecția: „Orice jucător nou era un factor de risc în acest moment”

Dezvăluiri din interior despre tactica României: „Am stat cu Edi până la ora 23. A făcut o schimbare săptămâna asta”

Isterie în Turcia, la prezentarea lui Mourinho la Fenerbahce! » Lusitanul a venit pe mare și a vorbit în fața a 45.000 de oameni: „Voi mă iubiți înainte de victorii”
Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!