INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ALAVES

Problemă mare pentru Edi Iordănescu » Ce s-a întâmplat cu Ianis Hagi la ultimul meci al lui Alaves

Ianis Hagi / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 22 aprilie 2024 11:29 / Actualizat luni, 22 aprilie 2024 11:29

Ianis Hagi (25 de ani) a fost din nou rezervă neutilizată pentru Alaves. De data aceasta a urmărit de pe bancă victoria echipei lui împotriva lui Atletico Madrid, scor 2-0.

Este al treilea meci la rând în care Ianis Hagi nu joacă. O premieră negativă de când e la Alaves, el mai petrecuse maxim două meciuri la rând pe bancă, fără evolueze deloc. Înainte de această serie de 3 meciuri consecutive fără minute, bifase 3 partide la rând în care a jucat.

Cutremur în Premier League » N-au primit 3 penalty-uri clare în meciul din week-end și amenință: „Luăm în calcul orice variantă. Transmisesem Ligii că arbitrul e fan Luton!”
PREMIER LEAGUE

Însă două dintre ele au fost amicalele naționalei cu Irlanda de Nord, 1-1, și Columbia, 2-3.

Ianis Hagi nu mai joacă, probleme pentru Edi Iordănescu

Ianis Hagi pare că a ieșit definitiv din calculele antrenorului de la Alaves, care nu se mai bazează pe el în acest final de sezon. Mai sunt 6 etape din La Liga și mai puțin de două luni până la primul meci al României la EURO, cu Ucraina, pe 17 iunie.

Iar Hagi va avea tot mai puține minute înainte de turneul final din Germania, o altă bătaie de cap pentru selecționerul Edi Iordănescu. Nici Horațiu Moldovan nu joacă la Atletico și are șanse infime să prindă vreun minut în acest sezon de La Liga.

Ianis Hagi are 18 meciuri în La Liga în acest sezon, nu a marcat și a dat doar un assist. Are 605 minute în campionatul Spaniei, adică o medie de 34 de minute per meci.

Singurele lui goluri la Alaves au venit în Cupa Spaniei. Marca de două ori cu amatorii de la Deportivo Murcia, în victoria lui Alaves cu 10-0. Are 4 partide în total în Copa del Rey, competiție în care a fost titular cu Betis și Athetic Bilbao.

VIDEO. Rămâne Edi Iordănescu la cârma echipei naționale și după Euro? „Am fost dezorientat și fără busolă! Eu mi-am îndeplinit obiectivul și nu am altul în contract!”

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”