INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EMPOLI - GENOA 1-3

Ionuț Radu îi încântă pe italieni: „Și-a pus pelerina lui Superman cu Empoli” » Cea mai mare notă a meciului!

Ionuț Radu în momentul unei parade în poarta lui Genoa

Articol de - Publicat marti, 29 ianuarie 2019 09:05

Ionuț Radu, portarul genovezilor, a făcut o primă repriză fantastică în Toscana, 3-1 cu Empoli. ”Două parade-capadoperă”, a comentat Gazzetta dello Sport.

Nu e meci în care Ionuț Radu (21 de ani) să nu impresioneze. Paradele lui, expresie a curajului și a unei intuiții extraordinare, mereu spectaculoase și eficiente, fac uitate erorile, inerente pentru un portar atât de tânăr.

Kamikaze

Luni seară, căpitanul naționalei U21 a salvat-o pe Genoa în clipe critice, în nouă minute de foc ale primei reprize, când Empoli forța egalarea. Kouamé deschisese scorul, dar apărarea rossoblù părea complet depășită de toscani. Atunci a apărut el. "Zidul Radu", cum l-a numit Gazzetta dello Sport.

În două rânduri, a rămas față-n față cu jucătorii adverși. De fiecare dată a găsit răspunsul perfect. La Krunici (28), plonjon spre dreapta, la semiînălțime. La Caputo (37), aflat și mai aproape de poartă, la marginea careului mic, a respins cu piciorul stâng, ca un kamikaze.

"Decisiv în prima repriză"

"Un miracol. Radu și-a pus pelerina lui Superman", a comentat cotidianul genovez Il Seccolo XIX, în timp ce Gazzetta completa: "Două parade-capadoperă. A fost decisiv în prima repriză".

A greșit totuși o dată, după pauză (63), când, jenat de propriii coechipieri, a scăpat mingea în față la o centrare și Di Lorenzo a înscris. "A fost unica lui eroare", a observat Corriere dello Sport.

7 a fost nota primită de Ionuț Radu în Gazzetta dello Sport, cea mai mare a meciului, la fel ca Lazovici (gol și assist), Criscito și antrenorul Prandelli

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute