SPORTURI  »  BASCHET  »  CUPA ROMÂNIEI MASCULIN

CSO Voluntari a câștigat Cupa României pentru al doilea an consecutiv

SCM Craiova - CSO Voluntari // foto: Facebook @ SCM Craiova

Articol de GSP - Publicat vineri, 18 februarie 2022 08:40 / Actualizat vineri, 18 februarie 2022 09:19

CSO Voluntari a câștigat Cupa României la baschet masculin, după 89-75 în finala cu SCM Craiova, desfășurată chiar în Sala Polivalentă din orașul doljean.

Pentru al doilea an consecutiv, CSO Voluntari cucerește Cupa României la baschet masculin. După 72-65 în finala de anul trecut, cu CSM Oradea, ilfovenii au întâlnit SCM Craiova în ultimul act din 2022.

Chiar e REGE! LeBron James a devenit cel mai bun marcator din istoria NBA
NBA

CSO Voluntari a câștigat Cupa României la baschet masculin

Un singur sfert le-a revenit oltenilor, al doilea, pe care l-au câștigat la diferență mică, 23-21. Primul sfert, la finalul căruia CSO Voluntari conducea cu 24-15, a făcut diferența. Ilfovenii au strălucit și în ultima repriză, 27-21.

Cel mai bun marcator al meciului a fost Marcu Badiu, de la CSO Voluntari, care nu s-a numărat printre titulari. El a înscris 19 puncte (4 aruncări de 3 puncte!), a avut două recuperări și a oferit o pasă decisivă. Aproape de Badiu a fost Toddrick Gotcher, cu 18 puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive.

De la Craiova, cei mai buni marcatori au fost americanii Troy Franklin, Michael Qualls și Khalif Wyatt, toți cu câte 14 puncte. Franklin și-a trecut în cont și o recuperare, plus 5 pase decisive.

În semifinale, CSO Voluntari trecuse de U-BT Cluj-Napoca, liderul din campionat, scor 81-80, în vreme ce oltenii învinseseră CS Municipal Galați, 104-94.