SPORTURI  »  BASCHET  »  TURNEU

Sport Arena Streetball Politehnica +10   FOTO
Sport Arena Streetball Politehnica

Articol de - Publicat luni, 20 mai 2024 17:32 / Actualizat luni, 20 mai 2024 17:32

După 251 de zile de la ultimul meci jucat în sezonul 2023, în finala de la Constanța, comunitatea baschetului 3x3 s-a reunit în Politehnică, locul de unde a plecat povestea acestei discipline olimpice acum aproape 20 de ani.

În total la eveniment au participat 600 de jucători la 12 categorii de vârstă și gen, iar dintre cele 150 de echipe înscrise, 83 au fost la categoriile de vârstă mai mici de 21 de ani.

S-a întors baschetul spectacol

Fiecare jucător punctează atât în clasamentul internațional, evenimentele fiind parte din rețeaua de competiții FIBA 3x3, dar și în lupta pentru calificarea la turneul final BCR Sport Arena Streetball, care va avea loc în luna septembrie.

+6 FOTO

S-au jucat 231 de meciuri de baschet 3x3, de-a lungul a peste 32 de ore de competiție, iar 120 de sportivi au fost premiați.

Relaxarea a fost totală în zona fanilor, însă și acolo cei peste trei mii de oameni care au fost prezenți în zona de eveniment au avut parte de diverse provocări sub forma concursurilor, atât la stațiile cu tematică baschet cât și în zona de gaming.

Ei au strălucit pe terenurile baschetului 3x3

În competiția de elită, Universitatea Pitești la masculin, respectiv Agro Squad la feminin au dominat competiția, având în componență jucători care evoluează în ligile naționale de baschet.

Pitești a câștigat titlul de campioană, după ce a învins în finală Știința București cu scorul de 21-15 în timp ce la feminin finala a fost o afacere internă, Agro Squad trecând de Agro Squad 2 cu scorul de 21-14.

+6 FOTO

Spectacolul a fost total la categoriile de sub 21 și sub 18 ani masculin, ambele finale fiind decise la o singură posesie. La sub 21 de ani, Alex Ionescu a fost de neoprit în semifinale și finale, marcând în total 21 de puncte în cele două meciuri.

El și-a condus echipa, Știința București către titlul de campioană, scor 21-19 în finală împotriva celor de la Mici cu Muștar, și a fost recompensat cu premiul de cel mai bun tânăr jucător al turneului.

La categoria sub 18 ani s-a impus CSU ASE care a trecut în finală de Peluza 1 Ilie Oană cu 18-16.

+6 FOTO

Un premiu special acordat a fost acordat tinerei jucătoare Sarah Avram, campioană la categoria sub 12 ani.

În drumul către marea finală BCR Sport Arena Streetball din luna septembrie se vor mai juca alte patru etape: Brașov 31 mai -2 iunie, Iași 19-21 iulie, Timișoara 9-11 august, urmând ca pentru etapa din 21-23 iunie locul de desfășurare să fie anunțat în curând.

Scene scandaloase înaintea derby-ului de diseară » Jucătorii s-au luat la bătaie la vestiare! Se cere intervenția Ministerului de Interne: „Vătămare corporală gravă!
CONFLICT
Angel Reese, apariție electrizantă la Gala Met » Jucătoarea de baschet a făcut furori: „Mă simt sexy!”
EVENIMENT

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!