SPORTURI  »  TENIS  »  ATP ROMA

Surpriza zilei la Roma: Novak Djokovic, eliminat în două seturi de semifinalistul de la București!

Novak Djokovic, eliminat în turul 3 de la Roma // FOTO: Imago

Articol de - Publicat duminica, 12 mai 2024 17:11 / Actualizat duminica, 12 mai 2024 18:17

Sârbul Novak Djokovic (1 ATP, 36 de ani) a fost eliminat în turul 3 al turneului de la Roma. A fost învins de chilianul Alejandro Tabilo (32 ATP, 26 de ani), scor 2-6, 3-6.

Semifinalist la turneul de la București, Alejandro Tabilo a obținut victoria carierei, reușind să producă una dintre marile surprize ale tenisului, în acest an.

Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Paris: „Sper să pot juca un tenis bun, așa cum am mai făcut-o în trecut”
WTA 125 TROPHEE CLARINS

Novak Djokovic, eliminat în turul 3 de la Roma

La o zi după eliminarea lui Rafael Nadal, și Novak Djokovic a părăsit turneul, fiind învins categoric, în minimum de seturi, la capătul unui meci care a durat o oră și 8 minute.

1.07era cota lui Novak Djokovic la victorie. Tabilo avea 8.5

Tabilo a început meciul ca din tun, fără să-i pese că-l are în față pe câștigătorul a 24 de Grand Slam-uri. A câștigat rapid primele patru game-uri și s-a instalat la conducere, 4-0. Până la final, Djokovic a încercat să egaleze, a luat două game-uri, dar Tabilo a luat setul, 6-2.

Actul secund a început tot cu un break al lui Tabilo. A făcut 2-0 și s-a menținut în față, fără să-i dea lui Nole vreo șansă. Mai mult, la 5-3, Tabilo a mai făcut un break. Setul s-a terminat, 6-3, după ce Djokovic a făcut dublă greșeală la mingea de meci.

Pentru Tobilo, care și-a asigurat un cec de 88.400 de euro și 100 de puncte ATP, urmează un meci cu Karen Khachanov (18 ATP, 27 de ani). Turneul din capitala Italiei are loc între 7 și 19 mai, iar meciurile se dispută pe zgură. Competiția are premii în valoare de peste 5,5 milioane de dolari, fiind de categorie 1000.

Surpriza zilei la Roma: Novak Djokovic, eliminat  în două seturi de semifinalistul de la București!
Alejandro Tabilo // FOTO: Imago

Pentru Novak Djokovic continuă seceta. Încă nu a câștigat niciun trofeu în acest an, iar palmaresul pe 2024 e 11-4. Acum, sârbul va concura pentru al 25-lea titlu de Grand Slam la Roland Garros în această lună, dar și la Jocurile Olimpice din vară.

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei