SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

Sorana Cîrstea, victorie în 3 seturi la Roma » Va juca în turul doi împotriva coșmarului Simonei Halep

Sorana Cîrstea

Articol de - Publicat miercuri, 10 mai 2023 21:34 / Actualizat miercuri, 10 mai 2023 21:41

Campioană în Catalunya, Sorana Cîrstea (33 de ani, 34 WTA) s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma. Românca a trecut de reprezentanta Statelor Unite al Americii, Katie Volynets (21 de ani, 102 WTA), scor 2-6, 6-3, 6-4.

• Sorana Cîrstea împotriva letonei Jelena Ostapenko (25 de ani, 8 WTA), cea care a învins-o pe Simona Halep în finala Roland Garros 2017

Meciul a fost întrerupt după doar 5 minute, la 40-40 în primul game, din cauza ploii. Pauza a fost una scurtă, iar cele două jucătoare au revenit pe teren.

Volynets a început jocul mai bine. A condus cu 2-0, dar Sorana și-a revenit și a egalat. De la 2-2, americanca a apăsat pedala de accelerație și dominat jocul, câștigând setul cu 6-2.

Sorana Cîrstea, calificare în turul 2 la Roma

Sub ochii lui Ion Țiriac jr (foto), Sorana Cîrstea și-a ridicat nivelul în setul secund. A comis mai puține greșeli și a condus rapid cu 3-0. A continuat să controleze schimburile, câștigând setul cu 6-2.

Decisivul a început echilibrat. Niciuna dintre jucătoare nu s-a putut distanța în primele game-uri. La 3-3, Sorana a făcut break-ul decisiv. A preluat conducerea și a câștigat setul cu 6-4, calificându-se în turul 2.

Pentru calificarea în turul secund, Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 12.652 de euro.

• Partida a fost întreruptă la 40-40 în primul game, din cauza ploii, dar s-a reluat după 5 minute

Sorana Cîrstea vrea să profite de momentul bun în care se află după victoria din turneul de la Reus și vrea să-și respecte statutul de favorită în acest meci. Casele de pariuri îi dau Soranei o cotă de 1.24, în timp ce adversara are o cotă de 4.2.

Ana Bogdan e în turul doi la Roma » O așteaptă duelul cu locul 4 WTA

Povestea nespusă a lui Ion Țiriac » A doborât un GIGANT: „Imediat, după meci, el a ajuns la spital!”