FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - FC ARGEȘ 1-0

VIDEO Careu din Ardeal » CFR Cluj completează tabloul semifinalelor Cupei României. Victorie chinuită cu FC Argeș

CFR Cluj - FC Argeș

Articol de , - Publicat joi, 06 aprilie 2023 23:00 / Actualizat joi, 06 aprilie 2023 23:38

CFR Cluj s-a calificat cu greu în semifinalele Cupei României, după 1-0 cu FC Argeș. Pentru locurile din finală se vor lupta 4 echipe din Ardeal: CFR Cluj, Sepsi, U Cluj, UTA.

Faza semifinalelor – 26 /27 aprilie 2023:

• U Cluj - UTA
  • Sepsi - CFR Cluj

Meciurile se joacă într-o singură manșă, pe terenul primelor echipe.

Finala Cupei României Betano ediția 2022/23 e programată pe 24 mai 2023. Deținătoarea trofeului e Sepsi Sf. Gheorghe.

Dan Petrescu, fără nicio Cupă a României în palmares, a început meciul cu FC Argeș, din Gruia, cu gândul la lupta pentru cel de-al șaselea titlu de campion. „Bursucul" a aliniat o formație plină de rezerve. Doar Braun, Muhar și Miglica au rămas din echipa care a început meciul precedent cu CSU Craiova (1-1).

Duminică este derby-ul cu FCSB din play-off, iar CFR are deja trei titulari indisponibili, Camora, Deac și Boateng. Cu veteranul Hoban, 40 de ani, la coordonare campioana a combinat lent, ca la un joc-școală, ceea ce a permis penultimei clasate în play-out să ajungă de mai multe ori cu mingea în careul lui Sava.

Puținii spectatori prezenți în tribune, circa 1.300, care au înfruntat frigul și ninsoarea abundentă, n-au văzut de la favoriții lor niciun șut pe poartă, nicio ocazie importantă în prima repriză. Cea mai mare șansă de gol a aparținut piteștenilor. Vârful francez Enzo Celestine (19) a reluat periculos cu capul, dintr-un corner, iar Maglica a respins cu emoții din fața liniei porții. La cabine s-a intrat cu 0-0. Petrila și Krasniqi au fost trimiși la încălzire.

CFR Cluj, victorie cu FC Argeș și calificare în semifinalele Cupei României

La reluare, Petrescu i-a scos pe puștii R. Bălan și Fică, iar CFR a luat poziții ofensive din primele secunde. Muhar l-a încercat pe Micle, cu un șut din afara careului (46), primul pe poartă al campioanei. FC Argeș a depășit cu bine perioada de presiune, în care Krasniqi a mai expediat o minge cadrată (60).

Vintilă l-a introdus pe sprinterul Garita (63), și piteștenii au ieșit periculos pe câteva contre. Garita (76) a pus vârful ghetei la o minge centrată în fața porții de Jakolis, iar Sava a salvat golul cu un plonjon de efect. CFR a reacționat, Maglica și-a făcut balonul pe voleu, în mijlocul careului, dar l-a luat la țintă pe portar.

Când toată lumea se pregătea de prelungiri, Krasniqi a dat lovitura în minutul 89. Kosovarul a preluat la 16 metri și a intrat în careu, șutând la rădăcina barei din dreapta, după o combinație cu Bîrligea, care abia fusese introdus.

CFR s-a calificat cu emoții în semifinale și continuă cursa spre a cincea Cupă a României. Ultima cucerită în 2016.

FINAL » CFR Cluj - FC Argeș 1-0

min 90:+3. Final de meci
min. 89: GOL CFR Cluj! Krasniqi marchează cu un șut de la 15 metri. După o acțiune pe dreapta al lui Bîrligea, mingea a ajuns la Krasniqi, care a preluat și a șutat perfect, lângă bară, de la 15 metri
min. 82: Maglica reia din cădere, de la 6 metri. Șutul nu-i pune nicio problemă lui Micle
min. 75: Cea mai mare ocazie a gazdelor. Garita reia din prima o centrare venită pe jos. Sava respinge cu greu
min.65: Încă două schimbări la CFR Cluj: Cvek și Janga au intrat în locul lui Muhar și Yehoah.
min. 58: Kolinger reia pe spate, de la 5 metri, dar portarul Argeșului respinge în corner
min. 46: Muhar trage puternic de la 20 de metri. Micle reține fără probleme
min. 46: CFR Cluj face două schimbări. Petrila a intrat în locul lui Fica, Krasniqi i-a luat locul lui Bălan
min. 46: A început repriza a doua

Reacții dure la pauză

Un joc foarte slab. CFR e în punctul cel mai slab al clubului din ultimii 5-6 ani. Pare o echipă îmbătrânită, pare subțiată.

- Remus Răureanu, reporter special GSP, la emisiunea „DigiSport Special”

Ritmul a fost sacadat. E clar că Dan Petrescu pregătește meciul cu FCSB.

- Ionuț Badea

Pare primul amical din cantonament. Mă gândesc la Dan Petrescu. Nu i-o fi frig să stea pe margine 30 de minute în plus în prelungiri?

- Gabi Balint

Statistica primei reprize

• min. 45: Pauză. A fost o primă repriză ștearsă, fără nicio ocazie mare și fără niciun șut pe poartă
  • min. 37: Fica a tras din colțul careului, dar mingea se mult peste poartă.
  • min. 25: Fica a intrat în careu, a vrut să centreze în fața porții, dar mingea a fost blocată de un adversar
  • min. 18: FC Argeș a echilibrat jocul. Jucătorii lui Vintilă reușesc să țină mai mult de minge, în timp ce elevii lui Dan Petrescu încearcă să spargă defensiva compactă a argeșenilor
  • min. 14: Mimito trage de la 18 metri, dar mingea se duce pe lângă poarta lui Sava
  • min. 4: Început calm de meci. CFR Cluj are posesia, dar nu și-a creat nicio ocazie
  • min. 1 A început meciul

Raritate: CFR Cluj joacă în alb

CFR Cluj anunță pe Facebook că va evolua într-un echipament complet alb.

CFR Cluj - FC Argeș, echipe de start

CFR Cluj: Sava - R. Bălan, Țiru, Kolinger, Peteleu - Braun, Hoban, Muhar, Fica - Maglica, Yeboah
Rezerve: Scuffet, Manea, Burcă, Filip, Cvek, Petrila, Krasniqi, Bîrligea, Janga
Antrenor: Dan Petrescu

FC Argeș: Micle - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna - Jakolis, Meza Colli, Mimito, G. Crețu - Enzo
Rezerve: Micu, Njike, Oprescu, I. Șerban, Moisie, Tîrcoveanu, Bertrand, Rizzi, Garita
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / Asistenți: Mitruţi Daniel (Craiova) și Vornicu Adrian (Iaşi)
Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare) / Arbitru AVAR: Necula Mihaita (Bucureşti)

Președintele UEFA a anunțat decizia în „cazul Belarus” » Ce se va întâmpla cu adversara „tricolorilor”

VIDEO 3 absențe grele pentru CFR cu FCSB » Dan Petrescu a făcut anunțul: „Sunt accidentați”