FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  OCNA MUREȘ - CHINDIA 1-0

CS Ocna Mureș - Chindia 1-0 » Prima înfrângere a lui Toni Petrea la Chindia este una rușinoasă

Într-un decor de serial GSP „Fotbal la județ”, Toni Petrea a suferit primul eșec pe banca celor de la Chindia

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 octombrie 2022 16:53 / Actualizat miercuri, 19 octombrie 2022 18:24

CS Ocna Mureș a câștigat cu Chindia Târgoviște, scor 1-0, în prima etapă din grupele Cupei României Betano. Ocna Mureș ocupă locul 7 în seria 9 din Liga 3.

• Cele două echipe fac parte din grupa D a Cupei României, alături de Hermannstadt, CSU Craiova, Minaur și FC Argeș;
  • Primele două echipe din fiecare grupă merg în faza sferturilor de finală.

AICI, totul despre faza grupelor Cupei României: rezultate, program, clasamente

Ocna Mureș a produs o mare surpriză în prima etapă din grupele Cupei Românie. Echipa din Liga 3 a învins-o pe Chindia, echipă aflată pe val în SuperLiga, într-un decor demn de serialul GSP „Fotbal la județ”. (vezi foto)

CS Ocna Mureș - Chindia 1-0  » Prima înfrângere a lui Toni Petrea la Chindia este una rușinoasă

Chindia a început mai bine meciul și a avut o bară, după șutul din lovitură liberă a lui Chamed. Șocul a venit în minutul 33, când Giurgiu, căpitanul Ocnei  Mureș, a deschis scorul din penalty.

Chindia a trecut apoi la conducerea jocului, alergând după egalare. Echipa lui Petrea nu a reușit să lege jocul în atac, cele mai bune șanse venind după șuturi de la distanță. Cornel Dinu a fost cel mai aproape de egalare, dar a trimis mult peste poartă din interiorul careului, la cea mai periculoasă fază reușită de Chindia.

Echipa lui Toni Petrea nu a reușit să egaleze, iar antrenorul echipei din Târgoviște a înregistrat prima înfrângere pe banca Chindiei, după 3 victorii consecutive în campionat.

Paradoxal: după tragerea la sorți, România U21 a rămas fără adversar » Săndoi dezvăluie: „Nu mai vor să joace”
EURO U21

FINAL. CS Ocna Mureș - Chindia Târgoviște 1-0

• A marcat: Giurgiu 33 (pen.)

Min. 75: Chindia încearcă să egaleze. Echipa lui Petrea nu reușește să lege jocul, încercând să înscrie de la distanță
Min. 57: Boldor șutează de la mare distanță, dar Țăranu reține fără emoții
Min. 49: Dinu are o ocazie mare pentru Chindia. Primește bine în interiorul careului, dar trimite mult peste poartă
A început repriza a doua

Pauză
Min. 40:  Chindia aleargă după egalare, dar nu reușește să „spargă” apărarea Ocnei Mureș
Min. 33: Giurgiu deschide scorul din penalty
Min. 20: Chindia controlează partida și are inițiativa
Min. 7: Chamed trimite în bară, din lovitură liberă
A început meciul

Ocna Mureș - Chindia, echipele de start:

Ocna Mureș: 99. Țăranu, 5. Cimpoeșu, 6. Poleoacă, 3. Mic, 4. Gorba, 10, Giurgiu, 8. Socaci, 39. Guț, 18. Creț, 9. Ceaca, 7. Goronea
Rezerve: Cadar, Bucșa, Cioargă, Ghiță, Roman, Coman, Kiraly, Țăranu, Oprinca
Antrenor: Dan Roman

Chindia: 1. Moldovan - 15. C. Dinu, 25. Boldor, 3.Dima, 88. Ioniță - 23. Mihaiu, 4. Passaglia, 17. Chamed, 11. Atanase - 9. Cooper, 14. Grubac
Rezerve: Eșanu, Șerban, Jipa, Dumitrașcu, Vorobjovas, Orozco, Cherchez, Avram, Akhmatov
Antrenor: Anton Petrea

Mai multe știri din Cupa României:

Acuzații după Dumbrăvița - Rapid: „Explodez, nu mă pot controla! Sincer, cum să jucăm așa?”

Două faze controversate în finalul reprizei la Dinamo - FCU Craiova » Penalty clar nedat și posibil gol nevalidat