FOTBAL  »  Superliga  »  CRAIOVA - FCSB

Ce finalizare! Alexandru Cicâldău, gol de PlayStation contra FCSB-ului

Faza din care CS Universitatea Craiova a deschis scorul / Captură Digi Sport +8   FOTO
Faza din care CS Universitatea Craiova a deschis scorul / Captură Digi Sport

Articol de GSP - Publicat joi, 29 aprilie 2021 20:32 / Actualizat joi, 29 aprilie 2021 21:14

CS Universitatea Craiova a deschis scorul în derby-ul cu FCSB după o fază de PlayStation, la care Alexandru Cicâldău a ajuns la finalizare și nu i-a dat nicio șansă lui Andrei Vlad. La pauză, alb-albaștrii conduc cu 1-0.

În minutul 38, oltenii au construit cu multă răbdare o fază de atac, la care defensiva FCSB-ului a fost șah-mat. Angajat de Mateiu cu o pasă de peste 35 de metri, Vătăjelu a „inventat” o centrare perfectă pentru Cicâldău. Ajuns la finalizare, „Cic”, decarul-golgeter al alb-albaștrilor, a înscris printr-o execuție de efect, plasată, la care Andrei Vlad n-a găsit răspuns.

Centrarea lui Vătăjelu și finalizarea impecabilă a lui Cicâldău. Sursă foto: Captură TV Telekom Sport

10 goluria înscris Cicâldău în actuala stagiune

FCSB a cerut penalty în startul partidei

Prima repriză din Bănie a avut parte și de o fază controversată: FCSB a solicitat un penalty în minutul 6 al meciului cu Craiova.

Olimpiu Moruțan i-a păcălit la mijlocul terenului pe Dan Nistor și Mateiu, i-a pasat în „gaură” lui Adrian Niță, tânărul roș-albaștrilor a scăpat spre poarta lui Pigliacelli, dar a șutat modest, în picioarele italianului. Însă punctul culminant al fazei nu se oprește aici. După ce a șutat în minge, Niță a fost călcat pe tendon de către Nicușor Bancu. Istvan Kovacs, „centralul” întâlnirii, a lăsat jocul să continue.

Vocile Gazetei » Craiova - FCSB 2-0, comentat live de Ovidiu Ioanițoaia, Dan Udrea și Remus Răureanu
VOCILE GAZETEI

Vezi și:

FOTO Ce scandal va fi! FCSB a cerut penalty în startul meciului » Decizia lui Kovacs