FOTBAL  »  Superliga  »  SLOBOZIA - FCSB 2-2

Verdictul lui Cristi Balaj la faza controversată din Slobozia - FCSB

Cristi Balaj FOTO: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat sambata, 20 iulie 2024, 17:43 / Actualizat sambata, 20 iulie 2024 17:43

Cristi Balaj, fost arbitru internațional și președinte la CFR Cluj, a oferit verdictul privind penalty-ul primit de FCSB cu Unirea Slobozia, scor 2-2, în etapa a doua din Superliga.

Cristi Balaj crede că arbitrul Vlad Baban a greșit când a acordat lovitură de la 11 metri în favoarea roș-albaștrilor. Olaru a obținut penalty după un duel cu Antoche, apoi tot el a transformat fără emoții de la punctul cu var.

Cristi Balaj, despre penalty-ul de la Unirea Slobozia - FCSB

„Nu vrea să dezvolt subiectul. E început de campionat. Ar fi nepotrivit să încep cu asemenea comentarii. O să vorbesc de fazele din meciurile cu CFR. Dacă ar exista asemenea greșeli la meciurile CFR-ului, discursul meu ar fi 100% diferit. Nu mi se pare decât că a fost o greșeală.

Greșesc cei care încearcă să inducă în eroare și să susțină altceva”, a declarat Cristi Balaj, potrivit prosport.

Ce s-a întâmplat la Slobozia - FCSB

În minutul 54, Darius Olaru a fost lovit de Antoche, în afara careului. Contactul a început la marginea suprafeței de 16 metri și a continuat în careu, acolo unde căpitanul de la FCSB a căzut.

Momentul în care Olaru e faultat

Arbitru Vlad Baban a dat penalty, iar cei din camera VAR, Claudiu Marcu și Ovidiu Artene, i-au confirmat decizia. În acel moment, suporterii Unirii Slobozia prezenți la meci, pe stadionul din Clinceni, au început să strige „hoții, hoții”.

Golul lui Olaru de la 11 metri a venit la 1-1 și i-a dus în avantaj pe roș-albaștri. Însă Unirea a egalat pe final, în minutul 89, prin Dorobanțu, care a marcat primul gol în Liga 1. Jucătorul de 19 ani l-a învins pe Târnovanu cu un șut din voleu, plasat, din afara careului.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Imagini stupefiante cu iubita lui Ronaldo la saună! Cum a apărut Georgina: „Cel mai ciudat lucru pe care l-am văzut”

Dan Puric: „Am strâns 6.000 € pentru o fată oarbă, biserica vreo 4.000. I-am dat un telefon. «Băi Gigi, te rog din suflet, are nevoie de celule stem»”. Reacția lui Becali

Începe DEZMEMBRAREA stadionului Dinamo » Imagini uluitoare: arena „câinilor” se transformă într-o adevărată ruină