FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA

FOTO Gâlcă, inspirat la schimbări » Bană a marcat primul gol în Superligă! Nici Koljic n-a dezamăgit

Articol de - Publicat sambata, 18 mai 2024 22:25 / Actualizat sambata, 18 mai 2024 22:46

Ștefan Bană, atacantul în vârstă de 19 ani al oltenilor, a marcat primul său gol în Superligă, restabilind egalitatea contra celor de la Sepsi.

Bană a fost introdus la pauză, înlocuindu-l pe Marian Danciu, și a punctat chiar la prima atingere de balon.

CFR Cluj a terminat pe locul doi Superliga » Cine merge în cupele europene + clasamentul final din play-off
PLAY-OFF

+2 FOTO

Tânărul din Bănie l-a învins pe Roland Niczuly cu un șut superb din afara careului, pentru 1-1.. Tot la pauză, a fost introdus și Elvir Koljic, cel care a adus în avantaj formația pregătită de Costel Gâlcă, acesta dovedindu-se a fi extrem de inspirat la capitolul schimbări în ultima etapă de play-off.

Bană a debutat pentru Universitatea în partida de pe Arena Națională cu FCSB, pierdută de olteni cu 2-0. Etapa trecută, în thriller-ul de la malul mării, 3-3 cu Farul, acesta a evoluat începând din minutul 62, înlocuindu-l atunci pe același Danciu.

În minutul 83 al partidei de la Ovidiu, când scorul era 3-1 în favoarea gazdelor, fanii Craiovei au tresărit la „torpila” expediată de Ștefan Bană de la peste 25 de metri, un stâng violent scos de sub vinclu de Buzbuchi.