FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - CSU CRAIOVA 2-0

VIDEO Louis Munteanu, despre golul superb în poarta Craiovei: „Nu trebuia să bat eu lovitura liberă”

Louis Munteanu

Articol de - Publicat duminica, 27 august 2023 23:37 / Actualizat luni, 28 august 2023 00:01

Abia revenit la Farul, Louis Munteanu (21 de ani) a fost titular în premieră și a semnat o „dublă” în meciul câștigat cu Universitatea Craiova, scor 2-0. Al doilea gol a fost superb, din lovitură liberă. La final a dezvăluit că nu el era cel desemnat să o execute.

Atacantul împrumutat de la Fiorentina a reușit ambele goluri ale echipei sale, al doilea fiind o bijuterie de la aproximativ 25 de metri, din lovitură liberă.

Laurențiu Reghecampf, resemnare și o promisiune făcută după eșecul cu Farul: „Veți vedea cu FCSB!” + fotbalistul „luat în vizor”
Farul - CSU Craiova 2-0

VIDEO. Louis Munteanu: „Mazilu trebuia să bată lovitura liberă”

„Am făcut un meci foarte bun, sper să jucăm așa și joi (n.r. - în play-off-ul Conference League, cu Helsinki). La primul gol am fost în careu, acolo trebuie să fiu la centrare.

Lovitura liberă trebuia să o bată Mazilu, însă i-am zis să mă lase pe mine să bat și a fost de acord. Eu pot să joc 90 de minute, dar a decis Mister să mă schimbe. Sunt fericit pentru victorie, asta era cea mai importantă.

Va fi un meci greu acolo, cu Helsinki, mergem să ne calificăm, avem o echipă foarte bună”, a declarat Louis Munteanu, la emisiunea „Fotbal Show”, realizată în parteneriat de GSP și Prima Sport.

Ionuț Larie: „Nu a fost un meci perfect”

Și Ionuț Larie, fundașul central de la Farul, a analizat victoria cu CSU Craiova.

După 3 înfrângeri, era imposibil să nu ne dorim victoria. Ne bucurăm că nu am mai primit goluri. Nu a fost un meci perfect, dar a fost bun în mare parte. Prima repriză a fost foarte bună.

Ne bucurăm că Louis s-a întors și ne ajută, anul trecut a fost printre cei mai buni din campionat, nu are nevoie de timp de adaptare.

Joi avem un meci pentru istorie și pentru tot ce înseamnă Farul în acest moment. trebuie să ne adaptăm și la terenul sintetic, nu avem ce să facem. Apoi, etapa viitoare jucăm cu o echipă (n.r. - FCU Craiova) ca cea de azi, cu jucători foarte buni în atac, care înscriu multe goluri