FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - PETROLUL 1-3

VIDEO A marcat în primul meci după ZECE luni și a izbucnit în plâns!

Marian Huja a marcat în primul meci după ZECE luni și a izbucnit în plâns +8   FOTO
Marian Huja a marcat în primul meci după ZECE luni și a izbucnit în plâns

Articol de - Publicat duminica, 22 octombrie 2023 20:28 / Actualizat luni, 23 octombrie 2023 11:49

După mai bine de 10 luni, Marian Huja (24 de ani) a revenit pe teren într-un meci oficial. Fundașul Petrolului a intrat în minutul 75 al meciului cu CSU Craiova, a înscris golul 3 al echipei sale și a început să plângă!

Calvarul lui Marian Huja s-a încheiat, oficial, astăzi. Accidentat grav la genunchi în cantonamentul Petrolului de la începutul anului, fundașul central nu mai jucase într-un meci oficial din decembrie 2022.

Huja a trecut printr-un proces complicat de recuperare, iar astăzi a călcat din nou iarba într-un cadru oficial.

HAOS în Bănie! Suporterii n-au mai rezistat: „Rușine să vă fie! Demisia!”
CSU CRAIOVA - PETROLUL

Introdus pe teren în minutul 75 al meciului cu CSU Craiova, la scorul de 2-1 pentru ploieșteni, Huja a înscris în primul minut al prelungirilor.

Marian s-a conectat cu centrarea din corner a lui Jair și a reușit o lovitură de cap imparabilă, cu care l-a învins pe Laurențiu Popescu și a dus scorul la 3-1 în favoarea „lupilor”.

Imediat după gol, Huja a izbucnit în plâns, aruncându-se cu fața pe gazon. A fost revenirea perfectă, în uralele și aplauzele colegilor.

+4 FOTO

Marian Huja, după CSU Craiova - Petrolul: „Am muncit foarte mult”

Huja a apărut ulterior la flash-interviu:

„Am avut lacrimi în ochi. Trebuie să fiu puternic, am muncit foarte mult în lunile astea pentru a reveni și să o iau de unde rămăsesem. Colegii mi-au spus că merit acel gol.

Victoria este cea mai importantă, băieții au fost incredibili la antrenament săptămâna asta. Toți merităm victoria asta. Am muncit, ne-am pregătit bine, am știut ce aveam să facem și când a fost momentul i-am taxat”.

Mă bucur foarte mult pentru că a înțeles tot ce am plănuit cu el. Refacerea lui a fost foarte bună, pregătirea ulterioară la fel. Discuțiile mele cu el au fost foarte corecte, mă bucur că le-a înțeles. E un jucător de mare caracter. Acum a dat gol după o pauză mare, ce poate fi mai frumos pentru el?