FOTBAL  »  LIGA 2  »  FC U CRAIOVA 1948 - CS MIOVENI 4-2

VIDEO FC U Craiova 1948, pas imens către Liga 1! Oltenii au revenit cu CS Mioveni într-o repriză nebună » Clasamentul din play-off-ul Ligii 2

Alexandru Blidar (18 ani) a marcat golul de 3-1, primul al lui în tricoul lui FC U Craiova. Sursa foto: facebook

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 aprilie 2021 21:54 / Actualizat vineri, 30 aprilie 2021 22:32

FC U Craiova 1948 a câștigat derby-ul cu CS Mioveni, 4-2, pe „Ion Oblemenco”, după o revenire spectaculoasă în repriza secundă și face un pas uriaș către Liga 1. Meciul a fost marcat și de două erori uriașe de arbitraj.

Meciul a început șocant pentru olteni, cu oaspeții marcând în minutul 2. Blănaru a primit o pasă la 40 de metri de poarta oltenilor, a pătruns în careu și a marcat cu un șut de la 10 metri, pe sub portarul Mogoșanu. Până la pauză, craiovenii au dominat teritorial și au avut o singură ocazie, când Blidar a primit o centrare excelentă în careu, dar a lovit mingea slab și a trimis-o departe de poartă.

FC U Craiova 1948, revenire spectaculoasă cu CS Mioveni

După pauză, CS Mioveni a ratat două ocazii uriașe, prin Blănaru (52) și Măr (54). Juveții au reacționat ca din pumni. În doar 9 minute, au marcat de trei ori!

În minutul 60, Compagno a egalat cu un șut de la 10 metri, iar după două minute i-a pasat decisiv lui Negru, la o fază la care italianul se afla în ofsaid (Detalii AICI).

În minutul 69, Blidar a trimis în poarta goală din 6 metri și a făcut 3-1, dar finalul de meci a fost unul cu emoții pentru alb-albaștri. CS Mioveni a redus din diferență, după ce Garutti a marcat în minutul 72, dintr-o poziție uriașă de ofsaid. (Detalii AICI).

Scorul final a fost stabilit de Albu, în minutul 90+4, din penalty.

FC U Craiova, lider în Liga 2

Elevii lui Eugen Trică au ajuns la 49 de puncte și par că și-au acontat unul dintre cele două locuri care asigură promovarea directă. Sunt la 7 puncte avans față de locul 3, CS Mioveni, cu 4 jocuri rămase de disputat.

FC U Craiova 1948 - CS Mioveni 4-2

• min 90+5. Final de meci
  • min 90+4: GOL FC U CRAIOVA 1948!  Albu face 4-2 după un gol din penalty
  • min 74: GOL CS MIOVENI! Oaspeții reduc din diferență după ce Garutti a reluat cu capul, din 6 metri! Acesta se afla într-o poziție clară de ofsaid
  • min 69: GOL FC U CRAIOVA 1948!  Bidar mărește avantajul oltenilor. Voicu a șutat puternic de la marginea careului, portarul Popescu a respins în față, iar Blidar a trimis în poartă, din 5 metri
  • min 62: GOL FC U CRAIOVA 1948! Compagno se demarcă excelent, dintr-o poziție suspectă de ofsaid și centrează în fața porții, de unde Negru o trimite în poartă
  • min 60: GOL FC U CRAIOVA 1948! Compagno egalează pentru olteni. Atacantul a primit o pasă în careu, a protejat excelent mingea și a șutat puternic, de la 10 metri
  • min 54:  Încă o ratare a oaspeților. Blănaru a centrat în fața porții, dar Măr a ajuns târziu și nu a apucat să împingă mingea în poartă
  • min 52: Ocazie uriașă pentru Mioveni. După un contraatac perfect, Blănaru a rămas singur cu Mogoșanu, dar a șutat slab, iar portarul oltenilor a reținut mingea
  • min 46: A început repriza a doua
  • min 45: Pauză
  • min 28: Ocazie uriașă pentru Craiova. Blidar primește o centrare excelentă în careu, dar lovește mingea slab și o trimite mult pe lângă poartă
  • min 17: Craiova domină teritorială,însă elevii lui Eugen Trică nu-și creează ocazii periculoase la poarta lui Popescu
  • min 2: GOL CS MIOVENI! Blănaru a primit o pasă la 40 de metri de poarta oltenilor, a pătruns în careu și a marcat cu un șut de la 10 metri, pe sub portarul Mogoșanu
  • min 1: A început meciul

FC U Craiova - CS Mioveni, echipe de start

FC U Craiova 1948: Mogoșanu – Gîț, Gugu, Ispas, Huyghebaert – Blidar, Albu – Munteanu, Baeten, Voicu - Compagno
Rezerve: Taborda, Negru, Miuțescu, Pop, Raicea, Cristea, Stoenac, Diakite, Ciolacu
Antrenor: Eugen Trică

CS Mioveni: Popescu - Rădescu, Gheorghe, Iacob, Șerbănică - Șerban, Veres - Coșereanu, Blănaru, Măr - Rusu
Rezerve: Ducan, Toma, Massaro. Ișfan, Panait, Garutti, Ivan, Coman, Chindriș
Antrenor: Alexandru Pelici

Stadion: „Ion Oblemenco”, Craiova
Arbitru: Andrei Antonie / A1: Florin Păunescu / A2: Stelian Slabu

Propunere bizară pentru Liga 1 » O echipă din play-off ar putea retrograda: „Mult mai spectaculos!”
PROPUNERE

VIDEO Bornescu, soluție pentru creșterea calității campionatului: „Ultimul loc din play-off să dea baraj cu o echipă din Liga 2”

EXCLUSIV Clubul din play-off-ul Ligii 2 cu buget de podium în prima ligă: „Totul este plătit la zi, avem cele mai bune condiții”

EXCLUSIV/VIDEO Joacă la Rapid și e patron de academie la 24 de ani: „Mă îmbrac doar de la second hand”