FOTBAL  »  LIGA 2  »  PANDURII - PETROLUL

S-a disputat ultimul meci al etapei 22 din Liga 2 » Petrolul victorie clară cu Pandurii pe un teren înghețat

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 februarie 2019 12:58

Runda cu numărul 22 din Liga 2 s-a încheiat cu partida dintre Pandurii și Petrolul, formație ce speră la revenirea în Liga 1, scor 0-2. Ambele reușite au venit în prima repriză. Ghinga (15) și Pușcaș (35) au marcat pentru găzari.

Vremea le-a dat mari bătăi de cap organizatorilor. La Tg. Jiu a nins vineri, iar stratul de peste 15 centimetri de zăpadă a fost îndepărtat abia aseară. Gazonul este sintetic le-a dat mari bătăi de cap jucătorilor, mai ales că a fost înghețat, iar dimineață termometrele arătau -10 grade Celsius.

Prima repriză a fost mult mai animată decât partea secundă. Meciul a început practic cu gafa lui Cotolan, care a scăpat mingea în fața porții, iar Ghinga a fost atent și a înscris.

În minutul 35, Ţigănaşu a bătut la prima bară cornerul din stânga, iar Puşcaş a fost mai rapid ca goalkeeperul Mihai Cotolan şi a trimis cu capul în plasă. În prelungirile primei reprize Chindriș a fost eliminat după ce l-a călcat pe Raiciu.

Așa că în a doua repriză Petrolul a jucat în 10 oameni. Cei de la Pandurii puteau reduce din diferență în minutul 54, dar Blejdea a trimis în transversală din penalty. S-a terminat 2-0, iar Petrolul urcă din nou pe loc de promovare.

***

FINAL Pandurii - Petrolul 0-2 (Ghinga 15, Pușcaș 35)

*Chindriș a fost eliminat în prelungirile primei reprize. Oaspeții joacă în 10 a doua repriză