INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - ATHLETIC BILBAO

Barcelona – Athletic Bilbao 1-0 » Catalanii profită de pasul greșit al Realului

Articol de - Publicat luni, 23 octombrie 2023 00:20 / Actualizat luni, 23 octombrie 2023 03:10

Barcelona s-a impus împotriva lui Athletic Bilbao, scor 1-0, în etapa cu numărul #10 din La Liga. Debutantul Marc Guiu (17 ani) a marcat singurul gol al meciului, la un minut de la intrarea pe gazon.

Barcelona a învins-o pe Athletic Bilbao cu 1-0. Marc Guiu a avut nevoie de un singur minut pentru a marca primul său gol în tricoul catalanilor. Acesta l-a înlocuit pe Fermin Lopez în minutul 79 și a înscris câteva secunde mai târziu, printre picioarele portarului Unai Simon, după ce a fost servit perfect de Joao Felix.

Astfel, Barcelona urcă pe poziția a 3-a în La Liga, cu 24 de puncte, și se apropie la un punct de Real Madrid și Girona, primele două clasate. De cealaltă parte, Athletic Bilbao rămâne cu 17 puncte și ocupă poziția a 6-a, ultima care duce în cupele europene.

Barcelona – Athletic Bilbao 1-0

Barcelona – Athletic Bilbao, echipele de start:

Barcelona (4-3-3): Ter Stegen – Cancelo, Martinez, Christensen, Balde – Gavi, Romeu, Gundogan – Fermin Lopez, Ferran Torres, Joao Felix
Rezerve: Alonso, Araujo, Astralaga, Fort, Guiu, Hernandez, Pena, Yamal
Antrenor: Xavi Hernandez

Athletic Bilbao (4-2-3-1): Simon – Marcos, Vivian, Paredes, Berchiche – Garcia, Herrera – N, Williams, Sancet, I. Williams - Guruzeta
Rezerve: Agirrezabala, Ares, Berenguer, Garcia, Gomez, Lekue, Muniain, Nolaskoain, Diaz, Ruiz, Villalibre
Antrenor: Juan Martinez

Stadion: Estadio Olimpico Lluis Companys
Arbitru: Juan Martinez

Clasamentul live din La Liga

Programul etapei a 10-a din La Liga

Cosmin Contra a criticat arbitrajul după înfrângerea cu Al Nassr: „Golul lui Cristiano Ronaldo nu trebuia să existe”

David Beckham, mesaj emoționant după decesul lui Sir Bobby Charlton: „Ești motivul pentru care am avut oportunitatea să joc pentru Manchester”

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL