INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BAYERN - LEVERKUSEN

Bayern - Bayer Leverkusen 2-2 » Spectacol TOTAL în cel mai tare meci al serii în Europa

Bayern - Bayer Leverkusen, în etapa #4 din Bundesliga // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat vineri, 15 septembrie 2023 23:29 / Actualizat vineri, 15 septembrie 2023 23:31

Bayern Munchen a remizat cu Bayer 04, scor 2-2. A fost un adevărat spectacol pe Allianz Arena, cu trupa din Leverkusen jucând de la egal la egal cu campioana en-titre, pe care chiar a subordonat-o în multe momente ale jocului.

Primele două echipe din Bundesliga, Bayern și Bayer Leverkusen, s-au înfruntat în cel mai tare meci al serii în fotbalul european. Nu a durat mult pentru a înțelege cu ce fel de meci avem de-a face. Harry Kane a deschis scorul încă din minutul 7, lovitură de cap din fața porții.

Periculoasă în repetate rânduri, Bayer a egalat prin Alejandro Grimaldo, autorul unei execuții superbe din lovitură liberă. Apoi ocaziile au curs la ambele porți.

Lukas Hradecky a salvat-o pe Bayer în repetate rânduri, iar de cealaltă parte a fost vorba mai degrabă de imprecizia de la finalizare. Atacantul nigerian Victor Boniface a fost principalul risipitor.

Fotbal spectacol în cel mai tare meci al serii, Bayern Munchen - Bayer 04

Finalul de meci a fost exploziv. Wirtz a lovit bara în minutul 78. Două minute mai târziu, Ulreich a scos in extremis execuția lui Boniface din apropierea porții.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Leon Goretzka a înscris în minutul 86, din pasa lui Mathys Tel. Nu avea să fie scorul final, pentru că Bayer a beneficiat de un penalty în minutul 90+4, acordat grație intervenției din camera VAR. Exequiel Palacios l-a transformat și a adus un punct prețios pentru Bayer, care rămâne lider momentan, cu un golaveraj superior bavarezilor.

FINAL » Bayern - Bayer Leverkusen 2-2

Bayern - Bayer Leverkusen, echipe de start:

BAYERN (4-2-3-1): Ulreich - Laimer, Upamecano, Kim, Davies - Goretzka, Kimmich - Sane, Muller, Gnabry - Kane
Rezerve: Peretz - De Ligt, Fukui, Kratzig, Mazraoui, Musiala, B. Sarr, Tel, Choupo-Moting
Antrenor: Thomas Tuchel

BAYER (3-4-2-1): Hradecky - Kassounou, Tah, Tapsoba - Frimpong, Andrich, Xhaka, Grimaldo - Hofmann, Wirt - Boniface
Rezerve: Lomb, Kovar - Adli, Amiri, Hincapie, Hlozek, E. Palacios, Puerta Molano, Tella
Antrenor: Xabi Alonso

Stadion: Allianz Arena (Munchen)
Arbitru: Daniel Schlager (Germania)

FCSB vrea revanșa: „Încă nu s-a închis rana”

Ziua și plecarea la Rapid! A fost dat afară de la echipă: „Contractul a fost încheiat”
Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League