INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Cel mai bun sezon din istoria nemților de la Borussia Dortmund: „Nu mai căutați noua campioană! O avem deja”

Articol de - Publicat duminica, 27 ianuarie 2019 15:15

Borussia Dortmund s-a impus în fața lui Hannover, scor 5-1, și păstrează avans în fruntea clasamentului din Germania.

E o plăcere să vezi meciurile Borussiei. Mai ales acasă. Peste 80.000 de fani vin pe "Signal Iduna Park" pentru a se bucura de fotbal.

Și au în acest sezon o echipă magică, un fel de Harlem Globe Trotters. Iar spectacolul se încheie cu victorii de cele mai multe ori, de când Lucien Favre e antrenor. Cu un asemenea joc, BVB nu poate rata titlul.

După șapte ani, va sărbători

Sâmbătă, trei jucători s-au remarcat la galben-negri. Reus, Guerreiro și Hakimi, fiecare cu gol și assist.

Au mai înscris Götze și Witsel, din pasele aceluiași Jadon Sancho. 5-1 cu Hannover și 48 de puncte, cele mai multe adunate vreodată de Dortmund după 19 etape de Bundesliga.

Horst Heldt, directorul sportiv al lui Hannover, le-a spus jurnaliștilor nemți: "Nu mai căutați noua campioană! O avem deja".

50 de goluri a marcat Borussia în 19 etape, cel mai bun atac din Bundesliga
9 victorii are Dortmund în ultimele 10 runde; a pierdut șocant, 1-2 la Düsseldorf

Penalty refuzat

I s-a refuzat un penalty În minutul 35, 1-0 pentru Borussia, Hannover putea înscrie. Delaney l-a faultat clar în careu pe Bazee. Arbitrul Gräfe n-a văzut nimic neregulamentar și n-a dat penalty. Nici VAR nu a reacționat.

Vezi și:

Fază nemaiîntâlnită! Arbitrul înfruntării dintre Chievo și Fiorentina abia a știut ce decizie să ia;