INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VAR

VIDEO Decizia inexplicabilă luată de VAR » Nu s-a acordat penalty, deși jucătorul a fost executat ca în K1

Ignacio Rivero (numărul 15) / Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 20 iulie 2024, 19:48 / Actualizat sambata, 20 iulie 2024 20:21

O greșeală incredibilă de arbitraj s-a produs la meciul Cruz Azul - Tijuana, câștigat de gazde cu scorul de 3-0, din etapa a treia a campionatului din Mexic. Ignacio Rivero (32 de ani) nu a primit un penalty, deși a încasat un picior în cap de la Joe Corona (34 de ani) în suprafața de pedeapsă a celor de la Tijuana.

În minutul 6 al confruntării, uruguayanul Ignacio Rivero, căpitanul învingătorilor, a fost lovit, pur și simplu, cu piciorul în cap, în careul advers, de către Corona.

VIDEO » Greșeală incredibilă făcută de VAR în Mexic

În urma contactului, Rivero a rămas întins pe gazon și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Mijlocașul central din Uruguay a sângerat profund.

Chiar și în aceste condiții, arbitrii din camera VAR au decis că nu se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă pentru Cruz Azul. Centralul Ismael Lopez Penuelas nu a fost nici măcar chemat să revadă faza prin intermediul tehnologiei.

Prin urmare, Joe Corona, jucătorul care a provocat faultul cu un procedeu ce amintește mai mult de K1 decât de fotbal, a scăpat de eliminare. Ignacio Rivero a continuat să evolueze cu un bandaj pe cap în prima repriză. Mai mult decât atât, el a reușit să marcheze golul de 2-0 pentru echipa sa în minutul 45+2, însă a fost înlocuit din prudență la pauza meciului.

Cine sunt Ignacio Rivero și Joe Corona

Ignacio Rivero este un mijlocaș central, cotat de site-ul de specilitate Transfermarkt la suma de 2,3 milioane de euro.

„Agresorul” Joe Corona este un internațional american cu 23 de selecții și 3 goluri, și este evaluat, de aceeași sursă, la suma de 150.000 de euro.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Imagini stupefiante cu iubita lui Ronaldo la saună! Cum a apărut Georgina: „Cel mai ciudat lucru pe care l-am văzut”

Dan Puric: „Am strâns 6.000 € pentru o fată oarbă, biserica vreo 4.000. I-am dat un telefon. «Băi Gigi, te rog din suflet, are nevoie de celule stem»”. Reacția lui Becali

Începe DEZMEMBRAREA stadionului Dinamo » Imagini uluitoare: arena „câinilor” se transformă într-o adevărată ruină