INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Englezii au făcut cel mai slab prim "11" din istoria Premier League. Îți mai amintești de ei?

Bogarde, la minge, în tricoul lui Chelsea. Foto: Guliver/GettyImages

Articol de Gabriela Iulia GheorgheJURNALISPORT - Publicat vineri, 28 iulie 2017 16:52

Site-ul goal.com a ales cel mai slab prim "11" din istoria campionatului Angliei.

Massimo Taibi este considerat cel mai slab portar. El a jucat doar 4 meciuri de ligă.

Fundaşii sunt Per Kroldrup, Igors Stepanovs şi Winston Bogarde.

Kroldrup a jucat doar un meci pentru Everton. Stepanovs a avut 17 apariţii în 4 ani pentru Arsenal în campionat. Cu doar nouă jocuri în tricoul lui Chelsea, Winston Bogarde a părăsit clubul în 2004 şi nu a mai jucat niciodată fotbal.

Mijlocaşii sunt Christian Negouai, Eric Djemba-Djemba, Ali Dia, Bruno Cheyrou şi Bebe.

Christian Negouai de la Manchester City a petrecut doar 3 minute pe teren. Eric Djemba-Djemba a plecat de la Manchester United la Aston Villa. Ali Dia de la Southampton nu a fost nici măcar suficient de bun pentru a deveni fotbalist profesionist.

Bruno Cheyrou (Liverpool) a fost împrumutat de două ori înainte să fie vândut. Bebe (Manchester United) a avut doar două apariţii în Premier League.

Park Chu-Young şi Bosko Balaban sun atacanţii echipei. Primul a jucat un singur meci pentru Arsenal în 3 sezoane. Balaban nu a marcat deloc pentru Aston Villa.