INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA GERMANIEI

VIDEO Bayer Leverkusen n-a reușit „tripla”, dar face eventul: 1-0 în finala Cupei cu Kaiserslautern!

Bayer Leverkusen a făcut eventual campionat - Cupă în Germania / Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 25 mai 2024 17:20 / Actualizat duminica, 26 mai 2024 00:28

Bayer Leverkusen și-a adjudecat și Cupa Germaniei, după ce câștigase titlul. „Farmaciștii” au învins-o în finală pe divizionara secundă FC Kaiserslautern, scor 1-0, printr-un gol marcat de Xhaka (17), deși au jucat toată repriza secundă în inferioritate. Miercuri pierduseră Europa League, 0-3 în ultim act cu Atalanta.

Leverkusen a demarat în finală cu aplombul echipei care tocmai și-a adjudecat titlul în Bundesliga, Kaiserslautern s-a străduit să se ridice la nivelul mult mai valoroasei adversare. Divizionara secundă, locul 13 în stagiunea recent încheiată, a jucat chiar decent în primul sfert de oră, însă la prima greșeală în apărare a fost prompt sancționată.

Nu a fost uitat! » Omagiu pentru Daniel Prodan la meciul de retragere al Generației de Aur
GENERAȚIA DE AUR

Xhaka, gol splendid

Zolinski a respins un balon chiar în fața careului propriu, iar căpitanul lui Bayer Leverkusen, Granit Xhaka, venit în viteză, l-a expediat la colț, cu un șut splendid: 0-1.

Părea că „farmaciștii” nu vor avea probleme, dar și le-au creat singuri, spre nemulțumirea antrenorului Xabi Alonso.

Kossounou și-a pierdut capul

Deși au continuat să domine, au irosit situațiile bune din care-și puteau mări avantajul. Iar în finalul primei părți, surpriză! Kossounou, care avea deja un cartonaș galben, luat încă din minutul 3, a mai făcut rost de unul.

Mai întâi i-a sărit lui Redondo în spate (43), ceea ce arbitrul Bastian Dankert i-a trecut cu vederea, apoi l-a lovit în gleznă pe Tomiak (44). Iar „centralul” finalei nu l-a mai iertat. Al doilea „galben” și Bayer Leverkusen s-a văzut dintr-odată într-o situație delicată.

Show pirotehnic, partidă întreruptă

Partea a doua a început cu o întrerupere a meciului, pentru aproximativ 3-4 minute. Motivul? Fanii lui Kaiserlautern au făcut show cu petarde și fumigene, iar suprafața de joc a fost învăluită de un „nor” gros, ce a făcut imposibilă desfășurarea partidei.

După împrăștierea fumului, Bayer și-a reluat dominarea. Iar în minutul 56, Stanisic a fost la un pas de 0-2: „cap” milimetric pe lângă bară, la centrarea lui Grimaldo.

Leverkusen, cel mai bun sezon din istorie

Treptat însă, jocul s-a mutat undeva între careuri. Iar campioana, aflată la al 53-lea meci oficial în acest sezon, a început să dea semne de oboseală. Abia în minutul 75 a mai bifat o ocazie (Frimpong), apoi a venit un șut de la distanță al lui Adli.

Kaiserslautern? Un adversar prea respectuos. Prea docil ca să-i pună cu adevărat probleme, astfel că Leverkusen a „securizat” avantajul minim fără bătaie de cap. Și încheie cea mai bună stagiune din istorie cu două trofee. Singurul eșec suferit în 2023-2024 rămâne cel de miercuri, din finala Europa League, acel 0-3 cu Atalanta.

FINAL. FC Kaiserslautern - Leverkusen 0-1

Kaiserslautern - Leverkusen, formații de start

Kaiserslautern: Krahl - J. Zimmer, Tomiak, Elvedi, Puchacz - Kaloc, Raschl, Zolinski, Ritter, Redondo - Hanslik
Antrenor: Friedhelm Funkel

Leverkusen: Hradecky - Kossounou, Tah, Tapsoba - Andrich, G. Xhaka, Frimpong, Grimaldo, Hofmann, Wirtz - Schick
Antrenor: Xabi Alonso

Stadion: Olympiastadion (Berlin)
Arbitru: Bastian Dankert

VIDEO. Dezamăgire maximă la Leverkusen, după ce Bayer a pierdut finala Europa League

„Haos! Latră unii la alții” » Ce scrie presa din Ucraina despre România inaintea debutului la Euro 2024: „Cei mai slabi”
Interviu EXCLUSIV cu ucraineanca din naționala României în ziua meciului de la EURO: „Fiți puternici și curajoși!” + Povestea zguduitoare din războiul cu rușii: „N-am apucat să mai vorbesc cu tata înainte să moară. Era căzut psihic”
România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

Adrian Ilie a fost condamnat la 8 luni de închisoare! » Ce se întâmplă cu „Cobra”