INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MLS

VIDEO + FOTO Lionel Messi, magistral la debutul în MLS » Gol marcat la capătul unei faze senzaționale

Extrema dreapta a celor de la Inter Miami, Lionel Messi (36 de ani), a marcat în victoria obținută de trupa din Florida pe terenul celor de la New York Red Bulls, scor 2-0, într-o partidă din MLS, campionatul nord-american.

Articol de - Publicat duminica, 27 august 2023 08:38 / Actualizat duminica, 27 august 2023 09:40

Lionel Messi marcase până acum pentru Inter Miami în Leagues Cup și în US Open Cup. Campionul mondial a punctat și la debutul în MLS, 2-0 pentru Inter Miami pe terenul lui New York Red Bulls.

Mihai Bendeac l-a imitat pe Gigi Becali la finalul partidei Dinamo - Petrolul: „Facă-se voia Împăratului Hristos! În Giulești dăm cu tămâie!”
DINAMO - PETROLUL 1-1

VIDEO. Lionel Messi, gol la debutul în MLS în victoria lui Inter Miami de pe terenul lui New York Red Bulls

Inter Miami a deschis scorul în minutul 37, prin paraguayanul Diego Gomez. Noah Allen, fundașul stânga al lui Inter Miami, a centrat, balonul a ajuns la sud-american, care a preluat balonul în interiorul careului și l-a învins pe Carlos, portarul lui NY Red Bulls, cu un șut cu piciorul stâng, de la 12 metri.

Aflați pe banca de rezerve, Lionel Messi și Sergio Busquets s-au ridicat în picioare și au aplaudat reușita lui Diego Carlos

Lionel Messi și Sergio Busquets au fost trimiși în teren în minutul 60, în locul lui Leonardo Campana, respectiv David Ruiz. Argentinianul a fost cel care avea să stabilească scorul final, în minutul 89, la capătul unei faze de geniu.

Jordi Alba a deviat balonul către Lionel Messi, aflat la 14 metri de poarta adversă. Acesta i-a pasat în dreapta, în spatele apărării gazdelor, lui Benjamin Cremaschi.

Tânărul fotbalist, în vârstă de 18 ani, i-a întors serviciul în fața porții lui Messi, care a îndeplinit o simplă formalitate și a trimis balonul în plasă.

Inter Miami ocupă în acest moment locul 14, penultimul, în clasamentul Conferinței de Est, cu 21 de puncte câștigate în 23 de meciuri.

Trupa din Florida e la 11 puncte distanță de ultimul loc care asigură prezența în play-off, ocupat de Chicago Fire.