INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Etapa 15 Premier League » Liverpool s-a încurcat de WBA, Wolves și Tottenham și-au împărțit punctele

Liverpool - West Brom & Wolves - Tottenham, liveTEXT // foto: Guliver/gettyimages +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 decembrie 2020 17:24 / Actualizat duminica, 27 decembrie 2020 23:15

Etapa 15 din Premier League s-a încheiat cu două meciuri tari. Liverpool a remizat cu West Brom, scor 1-1, în timp ce Wolverhampton și Tottenham au scos un rezultat identic.

Toate rezultatele din etapa 15 a campionatului englez pot fi văzute AICI

Wolverhampton - Tottenham 1-1

Wolverhampton și Tottenham au remizat pe „Molineux”, scor 1-1. Oaspeții au început meciul cum nu se putea mai bine. Ndombele a deschis scorul în primul minut cu un șut din afara careului care l-a păcălit pe Rui Patricio, portarul gazdelor. Echipa lui Mourinho s-a aflat în avantaj timp de 85 de minute, reușind să profite de lipsa colților în atacul celor de la Wolves.

În absența vedetei Raul Jimenez, trupa lui Nuno Espirito Santo a ratat câteva șanse bune. Autorul egalării a fost fundașul central Saiss, care a reluat cu capul mingea centrată de Pedro Neto în minutul 86.

Fabio Silva a avut golul victoriei în gheată, dar a trimis slab către poarta lui Tottenham în minutele de prelungire, astfel că scorul final a fost 1-1. Tottenham a urcat pe 5, cu 26 de puncte, iar Wolves a urcat pe 11, având 21 de puncte.

Clasament Premier League:

Wolverhampton - Tottenham, echipe de start:

Wolves: Rui Patricio - Semedo, Coady, Saiss, Marcal - Moutinho, Neves, Podence - Traore, F. Silva, Neto
Rezerve: Ruddy, Perry, Otasowie, Vitinha, Kilman, Hoever, Cundle, Corbeanu, Ait Nouri
Antrenor: Nuno Espirito Santo

Tottenham: Lloris - Dier, Sanchez, Davies - Doherty, Winks, Hojbjerg, Reguilon - Ndombele - Kane, Son
Rezerve: Hart, Alderweireld, Aurier, Rodon, Tangananga, Sissoko, Lamela, Bergwijn, Alli
Antrenor: Jose Mourinho

Liverpool - West Brom 1-1

+6 FOTO

Liverpool s-a împiedicat în mod surprinzător de West Brom, cu care a remizat pe Anfield, scor 1-1. „Cormoranii” au deschis scorul rapid, după doar 12 minute. Sadio Mane a preluat pe piept mingea centrată de Joel Matip și a șutat din interiorul careului oaspeților. Părea că Liverpool are meciul în mână, dar WBA a ieșit de la cabine motivată să înregistreze un rezultat mare.

Penultima clasată din Premier League a jucat excelent în a doua parte. A prestat un joc curajos, și-a creat câteva șanse bune de gol și a dat lovitura în minutul 82, prin Semi Ajayi, care a înscris cu capul. Roberto Firmino a fost foarte aproape de egalare pe final, dar Johnstone, portarul lui WBA, a salvat in-extremis execuția brazilianului. Liverpool rămâne pe primul loc în Anglia, cu 32 de puncte obținute în primele 15 etape.

78%este posesia pe care a avut-o Liverpool cu WBA

Liverpool - West Brom, echipe de start

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Fabinho, Robertson - C. Jones, Henderson, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mane
Rezerve: Kelleher, Milner, Minamino, Origi, Oxlade-Chamberlain, Philips, Shaqiri, N. Williams, R. Williams
Antrenor: Jurgen Klopp

WBA: Johnstone - Furlong, Ajayi, O'Shea, Gibbs - Sawyers - Philips, Robinson, Gallagher, Diangana - Grant
Rezerve: Button, C. Austin, Edwards, Gorsicki, Harper, Ivanovic, Krovinovic, Peltier, Pereira
Antrenor: Sam Allardyce

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ștefan Radu poate pleca de la Lazio » E dorit cu insistență în Turcia

Arsenal - Chelsea 3-1. S-au trezit „tunarii”? Prima victorie după 56 de zile + Arteta a jucat cu 3 mijlocași ofensivi cu o medie de vârstă de 19 ani!