INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - LEEDS 2-1

VIDEO Guardiola, furios după penalty-ul ratat de Gundogan: „Tu trebuia să bați!” » L-a ignorat la schimbare!

Guardiola, furios după penalty-ul ratat de Gundogan +4   FOTO
Guardiola, furios după penalty-ul ratat de Gundogan

Articol de - Publicat sambata, 06 mai 2023 19:30 / Actualizat sambata, 06 mai 2023 20:26

Pep Guardiola (52 de ani), tehnicianul lui Manchester City, a fost un car de nervi în timpul meciului cu Leeds, scor 2-1. L-au scos din sărite Erling Haaland și Ilkay Gundogan.

Ce s-a întâmplat? În minutul 82, City a obținut un penalty, după ce Foden a fost faultat în careu. Haaland, primul executant, l-a lăsat pe Gundogan să bată lovitura de pedeapsă, pentru că germanul avea șansa să bifeze hattrick din carieră.

Scandal în toată regula la meciul lui Dinamo: „secundul” lui Burcă, gest huliganic + fanii dinamoviști au aruncat cu mai multe obiecte în oaspeți
DINAMO - UNIREA DEJ 0-0

Guardiola, furios după penalty-ul ratat de Gundogan în Manchester City - Leeds

Doar că mijlocașul lui „cetățenilor” a trimis în bară, iar oaspeții au ratat la faza următoare. Decizia l-a enervat pe Guardiola, care a fost surprins de camere vizibil nervos în timp ce striga la Haaland: „Nu, tu trebuie să bați! Erling, tu trebuie să bați!”.

Gundogan n-a fost iertat nici el. În minutul 90+3, mijlocașul a fost schimbat, iar la ieșirea de pe teren s-a uitat spre Guardiola, fiind însă ignorat de tehnician.

Guardiola: „Ce s-a întâmplat e o lecție pentru viitor”

După meci, Guardiola a avut un ton mai blând la interviuri: „Înțeleg ce s-a întâmplat. E important și frumos să reușești un hattrick. Și Ilkay e un executant foarte, foarte bun de penalty-uri. Și, dacă marca, totul era perfect. Dar, în mod normal, Haaland este primul executant, iar el este al doilea. În mod normal, există această ordine de respectat. E o lecție bună pentru viitor”.

Gundogan a explicat și el ce s-a întâmplat în acel moment: „L-am văzut pe Erling cu mingea în brațe. Se uita după mine. Mi-a spus să bat eu. L-am întrebat de câteva ori: «Ești sigur?». Era foarte sigur și determinat să îmi dea mingea. Așa că, evident, am luat-o. Îmi pare rău că n-am marcat”.