INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CINCINNATI - INTER MIAMI 3-3 (4-5 LA PENALTY-URI)

Lionel Messi înșiră victoriile la Inter Miami » E în a doua finală, după un meci decis la loviturile de departajare

Articol de - Publicat joi, 24 august 2023 08:24 / Actualizat joi, 24 august 2023 09:24

Leo Messi s-a calificat cu Inter Miami în finala US Cup: 2-2 cu Cincinnati în timpul regulamentar, golul egalizator fiind înscris în 90+7, 3-3 după prelungiri și 5-4 la penalty-uri. E a doua finală, după ce sâmbăta trecută a câștigat Cupa Ligilor.

Lionel Messi este de neoprit în Statele Unite. La al 8-lea meci în tricoul lui Inter Miami, argentinianul și-a condus echipa la un nou triumf, în semifinala US Cup cu Cincinnati: 3-3, după prelungiri, 5-4 la penalty-uri.

Messi i-a cucerit definitiv pe americani! Gestul emoționant pe care l-a făcut după câștigarea primului trofeu cu Inter Miami e deja viral
MLS

Lionel Messi n-a marcat, dar a dat două pase decisive

În al 7-lea minut adițional al timpului regulamentar, Inter era condusă cu 2-1. Însă Leo a găsit o pasă luminoasă pentru Leonard Campana, care a egalat și a trimis meciul în prelungiri.

Messi bifa astfel un al doilea assist, după ce executase lovitura liberă finalizată de același Campana, pentru 1-2 (68).

Lionel Messi a transformat o lovitură de departajare

În prelungiri, fiecare echipă a înscris câte o dată. Josef Martinez i-a adus în avantaj pe interiști (90+3), Kubo a restabilit egalitatea (113).

10goluri a înscris Lionel Messi pentru Inter Miami în 8 partide disputate. Toate fără înfrângere

Apoi, la penalty-uri, oaspeții din Miami s-au impus cu 5-4, Messi transformând fără probleme una dintre loviturile de departajare.

Lionel Messi a câștigat deja Cupa Ligilor

Iar echipa sa are acum posibilitatea de a-și trece în palmares un al doilea trofeu, dacă își adjudecă și finala US Cup. Sâmbăta trecută, Inter a câștigat Cupa Ligilor, 1-1 și 10-9 la lovituri de departajare în finala contra lui Nashville.

44de trofee a câștigat Messi în carieră. E cel mai titrat fotbalist din lume, alături de brazilianul Dani Alves

Leo a deschis scorul atunci (23) și apoi a transformat și o lovitură de departajare.

Captain America! Messi a câștigat primul trofeu cu Inter Miami și a bifat un record FABULOS