INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Un arbitru din Bundesliga propune 4 schimbări majore de regulament: „Faci asta? Afară 10 minute! Să dea la pedale la margine”

Patrick Ittrich, într-o dispută verbală la un meci din Bundesliga // sursă foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 ianuarie 2023 17:45 / Actualizat miercuri, 04 ianuarie 2023 17:57

Arbitrul german Patrick Ittrich (44 de ani), adesea delegat la meciuri din Bundesliga, a propus 4 schimbări revoluționare de regulament în fotbal.

Patrick Ittrich, „central” cu 3 meciuri arbitrate în Bundesliga în acest sezon, 13 sezonul trecut, a propus 4 modificări de regulament, considerând că fotbalul actual are multe aspecte de pus la punct.

Acestea au legătură cu simulările fotbaliștilor, faulturile comise la mare distanță de poartă pentru a opri contraatacuri periculoase și protecția arbitrilor.

Dat afară de Becali, Ivan Mamut s-a transferat la 8.500 de kilometri distanță de București » Reacția lui Tavi Popescu: „Ești rege”
TRANSFER

Patrick Ittrich, arbitru din Bundesliga, propune 4 schimbări-șoc în fotbal:

Iată ce a propus Ittrich într-un interviu acordat publicației FAZ Sport:

• Pentru un fault tactic la mijlocul terenului ar trebui să fie o acordată o lovitură liberă la 17 metri de poartă. Câte faulturi de genul am mai vedea atunci?
  • Dacă un jucător se rostogolește pe teren de 3 ori și cere un medic, aduceți-i unul și lăsați-l să aștepte 3 minute la marginea terenului. Cât de rapid credeți că se va ridica?
  • Dacă un jucător insultă un arbitru, să fie trimis afară 10 minute, ca să se liniștească. Să dea la pedale pe bicicletă pentru a se încălzi înainte de a reveni pe teren. Putem învăța din handbal în acest sens.
  • Cum e posibil ca un arbitru să fie înconjurat de 10 oameni după o decizie? În opinia mea, ar trebui boom, boom, boom - trei cartonașe roșii. Ia să jucați 7 contra 10 acum! Mie mi-ar conveni”.

Ulterior, Ittrich a detaliat pe Twitter:

„Faulturile tactice la mijlocul terenului înseamnă comportament nesportiv. Ai posibilitatea de a executa rapid lovitura liberă, dar adversarul se pune în fața mingii sau o împinge pentru ca lovitura liberă să nu poată fi executată. În consecință, ar trebui dictate lovituri libere la marginea careului”.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Imaginile care trădează destrămarea cuplului Ronaldo - Georgina?! Logodnica portughezului, deranjată

Ciprian Tătărușanu, criticat în presa din Italia, după ce a luat gol la singurul șut pe poartă în meciul cu Salernitana

Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League