INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - GETAFE

Noul erou de la Real Madrid » Bellingham a marcat din nou și a adus victoria pe un „Bernabeu” plin

Articol de - Publicat sambata, 02 septembrie 2023 19:26 / Actualizat sambata, 02 septembrie 2023 19:43

Real Madrid a câștigat cu Getafe, scos 2-1, în etapa #4 din La Liga. A fost primul meci disputat acasă de madrileni în acest sezon.

AICI, toate rezultatele și programul etapei 4 din La Liga

Așteptarea pentru Real Madrid a luat sfârșit. Modernizările de la stadionul „Santiago Bernabeu” sunt aproape gata, cele din interiorul arenei fiind finalizare. Astfel, s-a jucat cu stadionul plin, pentru prima dată în ultimii 3 ani. Cu toate acestea, meciul a început prost pentru gazde.

Getafe a surprins și a deschis scorul prin madrilenul Mayoral, care a primit un cadou de la Fran Garcia și a rămas singur cu Kepa. Real s-a aruncat apoi în atac și a obținut un penalty, dar arbitrul l-a anulat după ce a revăzut faza la VAR, pentru o simulare a lui Bellingham

Golul a venit după pauză, după mai multe gafe ale apărării lui Getafe. Mingea a fst respinsă greșit, până la Joselu, care nu a iertat din câțiva metri. Apoi, Real a trecut din nou la atac, iar veteranii Kroos și Carvajal au lovit bara porții lui Soria

Bellingham, eroul lui Real Madrid

Goalkeeper-ul lui Getafe, extrem de sigur pe parcursul meciului, a făcut o gafă monumentală în prelungiri. A scăpat în față șutul din afara careului expediat de Vazquez, iar Bellingham a fost atent și a marcat din apropiere. Jude e eroul lui Real Madrid in acest start de sezon, are 5 goluri în primele 4 etape și a marcat în fiecare partidă jucată în La Liga.

Real Madrid are maximum de puncte, 12, și e pe primul loc în campionat. Getafe a rămas cu 3 puncte în 4 etape.

FINAL » Real Madrid - Getafe 2-1

• Click pentru cele mai importante statistici
  • Au marcat: Joselu 47, Bellingham 90+5 / Mayoral 11
  • Mayoral, fostul jucător de la Real Madrid, a deschis scorul după o gafă a lui Fran Garcia, care a deviat greșit mingea și l-a lăsat pe atacant singut cu Kepa.
  • Real Madrid s-a bucurat câteva momente pentru un penalty obținut de Bellingham. După ce a revăzut faza pe monitorul VAR, arbitrul a decis că a fost simulare
  • Real a început tare repriza a doua și a egalat prin joselu, care a finalizat din apropiere, după o respingere greșită a unui adversar.
  • În minutul 55, Kroos a lovit bara, mingea a sărit tot la el, a tras cu stângul la colțul lung, dar mingea a fost prinsă se portar

Real Madrid - Getafe, echipe de start:

REAL MADRID  (4-1-2-1-2): Kepa - Carvajal, Rudiger, Alaba, F. Garcia - Tchouameni - Modric, Camavinga - Bellingham - Rodrygo, Joselu
Rezerve: Lunin, Fran Gonzalez - Kroos, Nacho, Valverde, Vazquez, Brahim, Nico Paz, Gonzalo Garcia
Antrenor: Carlo Ancelotti

GETAFE (5-3-2): Soria - D. Suarez, Duarte, Alderete, Mitrovic, Alvarez - Alena, Djene, Maksimovic - Latasa, Mayoral
Rezerve: Fuzato, Benito - Angileri, Mata, Arambarri, Lozano, Carmona, Iglesias, Gorka
Antrenor: Pep Bordalas

Stadion: „Santiago Bernabeu” (Madrid)
Arbitru: Melero Lopez

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Jucătorul alungat de Manchester United, din cauza acuzațiilor de agresiune sexuală, își relansează cariera în La Liga

Liga Campionilor începe în forță: Milan - Newcastle, Lazio - Atletico și Paris - Dortmund. Programul complet

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute