INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA AMERICA

Știm sferturile Copa America » Brazilia are un adversar infernal + pe cine înfruntă Argentina

S-a terminat faza grupelor la Copa America, iar Brazilia are un adversar infernal în sferturile de finală: Uruguay foto Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 03 iulie 2024 13:12 / Actualizat miercuri, 03 iulie 2024 13:39

S-a terminat faza grupelor la Copa America, iar Brazilia are un adversar infernal în sferturile de finală: Uruguay.

Brazilia - Columbia, scor 1-1, a fost ultimul meci al grupelor la Copa America 2024. Brazilienii au terminat pe locul 2 în grupă, cu 5 puncte, sub Columbia, și are parte de un traseu extrem de greu.

Dacă trece de Uruguay, va juca cu învingătoarea sfertului Columbia - Panama. Mai mult, Brazilia nu îl va avea la dispoziție pe Vincius cu uruguayenii, starul lui Real Madrid e suspendat.

Uruguay, parcurs perfect la Copa America

Uruguay, adversara Braziliei din sferturi, e una dintre candidatele la câștigarea turneului final. Echipa lui Marcelo Bielsa și-a câștigat toate meciurile din grupe și a avut un golaveraj de 9-1.

Cu Valverde, Darwin Nunez și Ronald Araujo în echipa de start, Uruguay a făcut spectacol. A câștigat cu Panama, 3-1, Bolivia, 5-0, și SUA, 1-0.

Tot 9 puncte în grupe au obținut și Argentina, câștigătoarea grupei A, și Venezuela, câștigătoarea grupei B. Columbia, care a terminat pe primul loc în grupa D, a acumulat 7 puncte.

Argentina, traseu facil până în finală

Argentina, echipa condusă din teren de Messi, are cel mai ușor traseu până în finală dintre favoritele la trofeul Copa America. A evitat toți giganții sud-americani, iar dacă trece de Ecuador va înfrunta Canada sau Venezuela.

În schimb, pe cealaltă parte de tablou se regăsesc Brazilia, Columbia și Uruguay. Doar una dintre ele va ajunge în ultima act, acolo unde sunt șanse mari să înfrunte Argentina.

Finala Copa America are loc pe 15 iulie, la Miami. Turneul din acest an se desfășoară în SUA.

Nemții fac scandal! „Toată Germania, șocată de decizia arbitrului” » Părerea specialistului: „Este penalty, mâna era clar depărtată de corp” + Gazzetta dello Sport tună: „Cadou făcut Spaniei. Un 11 metri macroscopic!”
Euro 2024
Gigi Becali a anunțat astăzi o schimbare în primul „11” și o plecare de la FCSB: „Nu are cum să joace” » Prim verdict după Supercupă
Fiorentina i-a stabilit prețul lui Louis Munteanu » Cât trebuie să plătească FCSB și Rapid dacă îl mai vor pe atacant

„Să fie RĂZBOI!” » Gigi Becali a început să țipe în fața Palatului: „Luni merg cu Rotaru la Burleanu. La școala de securiști le face injecții în cap să creadă că sunt stăpâni!”

Ofertat să semneze cu noua echipă, Ionuț Radu a rămas șocat când a aflat cine îl va antrena!