INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

WEST BROM - CHELSEA 3-3. Echipa lui Lampard revine uluitor, după ce a fost condusă cu 3-0 la pauză de nou-promovata WBA!

West Brom - Chelsea 3-3 // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
West Brom - Chelsea 3-3 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 26 septembrie 2020 20:29 / Actualizat sambata, 26 septembrie 2020 21:57

Chelsea a remizat cu West Brom, scor 3-3, într-un meci contând pentru etapa a 3-a din Premier League.

La pauză, albaștrii lui Lampard erau conduși cu 0-3. Marcos Alonso și Thiago Silva parcă au jucat la West Brom. Schimbările de la pauză și-au făcut efectul și Chelsea a marcat trei goluri, ultimul în prelungiri.

Presimțea Frank Lampard că al doilea său sezon la Chelsea va fi și mai dificil. La început, cel puțin. Locul 4 la debutul ca manager al albaștrilor, pentru care jucase 13 ani (2001-2014), fostul mare internațional a primit un cadou de la patronul Abramovici: transferuri de un sfert de miliard de euro! Șapte jucători noi, pe care trebuie să-i integreze în lot și nu oricum. Să formeze o echipă competitivă, mai bună decât stagiunea trecută, ceea ce nu e ușor. Pentru a ajunge sus, londonezii suferă!

+7 FOTO

Werner și Havertz n-au încă impact în jocul albastru

Azi, prima repriză a lui Chelsea a fost catastrofală. În atac, niciun pericol (Werner și Havertz, pentru care s-au plătit 133 de milioane), iar în apărare, dezastru. Un lanț nesfârșit de gafe. Până la pauză, era 3-0 pentru West Brom, care pierduse etapa trecută cu 2-5 pe terenul lui Everton.

1-0, minutul 4: Marcos Alonso, a pasat direct la adversari. Contră rapidă, James l-a lăsat să șuteze pe Robinson, care a înscris cu un trasor la colțul lung. În poartă, Caballero (Kepa a devenit rezerva rezervei, în așteptarea lui Mendy, transferat de la Rennes pentru 24 de milioane).

2-0, minutul 25: nou venitul Thiago Silva, 36 de ani (PSG nu i-a mai prelungit contractul), căruia Lampard i-a oferit banderola de căpitan, a luftat ca ultim apărător. Robinson i-a furat mingea și a desprins-o pe WBA.

3-0, minutul 27: Bartley a fost uitat nemarcat în careu. Finalizarea a fost simplă.

Altă echipă cu Azpilicueta căpitan

La pauză, Lampard a făcut două schimbări. Au ieșit Marcos Alonso și Kovacici, au intrat Azpilicueta și Hudson-Odoi. Cu ei, Chelsea și-a revenit, marcând de două ori într-un sfert de oră: Mount, după assistul lui Azpilicueta, și Hudson-Odoi, în urma unui un-doi cu Havertz. Ulterior (73), încă o modificare ofensivă, Giroud în locul lui Thiago Silva. A fost asalt în ultimele minute. Egalează Chelsea? Da! Abraham în prelungiri (90+3). Nici VAR-ul nu a mai putut face nimic. 3-3. Incredibil!

Clasament Premier League

West Brom - Chelsea 3-3

• Au marcat: Robinson 4, 25, Bartley 27 / Mount 54, Hudson-Odoi 70, Abraham 90+3

West Brom - Chelsea, echipe de start

WBA: Johnstone - Furlong, Ajayi, Bartley, O'Shea, Townsend - Pereira, Livermore, Sawyers, Diangana - Robinson
Chelsea: Caballero - James, Christensen, Silva, Alonso - Kante, Kovacic - Mount, Havertz, Werner - Abraham

Alte știri din fotbalul internațional:

Ronald Koeman se apără după transferul lui Luis Suarez: „A fost decizia clubului” » Ce spune despre reacția lui Messi

Incredibil! Arbitrul a fluierat sfârșitul meciului, apoi a dat penalty cu VAR și Manchester United a câștigat!

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute