INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  FCSB - MACCABI TEL AVIV

„Doar 2-2, deși Elias Charalambous a folosit o echipă puternică!” » Ce a scris presa din Israel, după Slobozia - FCSB

Alex Musi, în Unirea Slobozia - FCSB 2-2. Foto: Ionuț Iordache (GSP) +42   FOTO
Alex Musi, în Unirea Slobozia - FCSB 2-2. Foto: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat sambata, 20 iulie 2024, 20:18 / Actualizat sambata, 20 iulie 2024 20:47

Presa din Israel a reacționat după rezultatul de egalitate al celor de la FCSB cu Unirea Slobozia, 2-2. Marți, de la ora 20:30, FCSB și Maccabi Tel Aviv se vor întâlni pe Stadionul Steaua în prima manșă a turului secund din Champions League.

Pe micuța arenă din Clinceni, FCSB nu s-a putut impune în fața nou-promovatei Unirea Slobozia, echipa care a fost protagonista surprizei primei etape: 1-0 pe terenul celor de la Farul. FCSB a condus în două rânduri, grație golurilor lui Lixandru și Olaru (dintr-un penalty foarte controversat), însă a fost egalată de fiecare dată (Ilie și Dorobanțu).

„FCSB nu a putut replica ce a făcut în preliminariile Champions League cu Virtus”

Campioana din România a primit gol în minutul 89, rămânând fără victorie în campionat. Doar 2-2 a fost rezultatul celor de la Steaua București (n.r. - FCSB) în campionat, înaintea partidei cu Maccabi Tel Aviv. Steaua a condus de două ori, cu goluri din partea lui Lixandru și Olaru, însă nu a putut menține avantajul.

Gazdele au împărțit punctele în minutul 89. Elias Charalambous a început partida cu o formulă de start puternică, însă jucătorii acestuia nu au replicat dominarea din preliminariile Champions League, în care FCSB i-a dezmembrat pe cei de la Virtus din San Marino, 11-1 la general. Steaua rămâne fără victorie în campionat, acumulând două puncte în două partide”, au scris israelienii de la sport5.co.il.

Unirea Slobozia - FCSB/ foto: Ionuț Iordache (GSP)
+38 FOTO

Maccabi este un club foarte puternic, iar semnele sunt că vor arăta bine și în acest sezon. Au avut o prestație excelentă în Supercupa Israelului (n.r. - 2-0 cu Maccabi Petach Tikva, goluri Eran Zahavi și Matan Hozez).

Un mic avantaj pentru FCSB este că aceștia au disputat deja două jocuri în campionat, în timp ce Maccabi nu va mai juca nicio partidă până la întâlnirea cu FCSB. Mai mult, returul se va disputa la Budapesta, nu în Israel. Cu 30.000 fani în tribune pe „Bloomfield”, misiunea celor de la FCSB ar fi fost foarte complicată.