INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  UTA - DINAMO 2-1

Mircea Rednic a scris istorie la Arad » UTA nu o mai bătuse pe Dinamo de pe vremea lui Florin Halagian!

Articol de - Publicat luni, 06 noiembrie 2023 23:31 / Actualizat luni, 06 noiembrie 2023 23:31

Victoria obţinută astăzi de UTA în prelungiri, 2-1 cu Dinamo, este prima după o pauză de 30 de ani în care „câinii” nu pierduseră pe terenul arădenilor.

Deşi a început meciul perfect la Oradea, Politic deschizând scorul în minutul 8, Dinamo a pierdut pentru a noua oară în acest sezon şi a rămas pe locul 15, la 5 puncte de locul de baraj.

CFR Cluj nu profită de pasul greșit făcut de FCSB și ratează ocazia de a trece pe primul loc! Hermannstadt se impune și termină turul pe locul 4
Hermannstadt - CFR Cluj 1-0

UTA nu o mai bătuse pe Dinamo de mai bine de 30 de ani

E prima înfrângere suferită de alb-roşii pe terenul arădenilor după fix 30 de ani. Precedentul insucces a avut loc pe 30 octombrie 1993, 0-1.

Dinamo era antrenată atunci de Florin Halagian, iar vedetele echipei erau Prunea, Mihali, Militaru şi Demollari. Meciul a fost decis de golul marcat de Marius Ţucudean, tatăl lui George Ţucudean, în minutul 53.

La un an distanţă de la succesul obţinut de UTA în faţa lui Dinamo, Marius Ţucudean era obligat să se retragă din fotbal, având probleme cu inima.

De atunci, cele două echipe s-au mai întâlnit de 6 ori pe terenul arădenilor în campionat, Dinamo reuşind să câştige de 3 ori, iar 3 partide s-au terminat la egalitate.

În total, cu tot cu partida de azi, au fost 39 de meciuri cu UTA gazdă: 14 victorii UTA, 9 remize şi 16 victorii Dinamo.