INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Constantin Budescu i-a enervat pe suporterii lui Damac » Prestație șocantă împotriva ultimei clasate: „Lăsați-l pe banca de rezerve!”

Constantin Budescu, în Al Ain - Damac // foto: Twitter @ DAMAC_CLUB

Articol de GSP - Publicat marti, 23 februarie 2021 19:04 / Actualizat marti, 23 februarie 2021 20:05

Constantin Budescu (32 de ani) a fost integralist pentru Damac Club în meciul cu Al Ain, încheiat la egalitate, 1-1. Prestația românului a lăsat însă de dorit.

Integralist la Damac Club pentru al doilea meci la rând, după Al-Faysaly - Damac 2-0, Constantin Budescu a avut o evoluție sub așteptări cu Al Ain, ultima clasată din Arabia Saudită. Utilizat în stânga liniei de mijloc, Budescu nu a putut să își ajute echipa sa obțină toate cele 3 puncte.

Constantin Budescu, prestație sub așteptări cu Al Ain

Iar suporterii lui Damac nu au fost impresionați de român. „Avem nevoie de un fotbalist care să joace cu spirit, Budescu a fost o povară pentru echipă. Vă rog, lăsați-l pe banca de rezerve”, a scris la finalul meciului Sakab, unul dintre susținătorii lui Damac, pe Twitter.

Cifrele lui „Budi” în meciul de astăzi sunt de-a dreptul dezastruoase: 0 ocazii create, 0 centrări reușite din 10 încercări, 2/5 pase lungi precise, un șut pe poartă și 0 dueluri câștigate (din 4 încercate). Pe deasupra, Budescu a pierdut posesia de 26 de ori!

Gazdele au deschis scorul în minutul 46 prin Hassan Al-Harbi, care a reluat cu capul o centrare din corner. Damac Club a egalat în minutul 77, prin Mansor Hamzi, care a fost găsit de o centrare excelentă a lui Abdullah Al-Ammar.

Damac Club rămâne penultima echipă în Arabia Saudită (locul 15), cu 17 puncte obținute în 20 de meciuri. Al Ain este imediat sub, cu 15 puncte.

VIDEO. Constantin Budescu, o nouă execuție uluitoare: „One thousand la mine! No problem!”