INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SPANIA

VIDEO Variantă pentru Iordănescu » Florin Andone a marcat din nou în Spania

Florin Andone/ foto:  Twitter @Eldense
Florin Andone/ foto: Twitter @Eldense

Articol de - Publicat luni, 16 octombrie 2023 21:16 / Actualizat luni, 16 octombrie 2023 21:42

Florin Andone (30 de ani), atacantul lui Eldense, a marcat din nou în La Liga 2, în remiza echipei lui cu Elche, scor 1-1.

Liga a doua spaniolă nu s-a oprit în timpul meciurile naționalelor, iar Florin Andone a jucat pentru Eldense, nefiind convocat de Edi Iordănescu. El fusese pe lista preliminară a stranierilor pentru partidele cu Belarus și Andorra, dar nu a prins lotul final.

România U20, prestație lamentabilă în Norvegia » Tsunami la poarta „tricolorilor”: goluri și ocazii cu nemiluita
Norvegia U20 - România U20 5-0

VIDEO. Florin Andone, gol în Eldense - Elche 1-1

Rămas în Spania, Andone a fost titular pentru Eldense cu Elche. A și marcat, în minutul, 35, după o gafă în apărarea adversă. Românul a rămas singur cu portarul și a înscris cu un șut tare, pe jos, la colțul lung.

Este al treilea gol pentru Florin Andone în acest sezon, în La Liga 2. El a jucat în toate cele 11 etape disputate până acum, fiind titular în 10 dintre ele.

Atacantul pare că și-a revenit din punct de vedere fizic, după coșmarul prin care a trecut în ultimii doi ani, fiind încontinuu accidentat.

Andone a bifat în carieră 25 de meciuri pentru echipa națională și a marcat două goluri. Ultimul meci sub tricolor a fost în urmă cu 4 ani, pe 15 octombrie 2019, bifa o jumătate de oră în partida România - Norvegia 1-1, în preliminariile EURO 2020.

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL