INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

FOTO Marius Șumudică, a doua victorie consecutivă în Turcia » Gaziantep a urcat deasupra zonei roșii a clasamentului! Gol marcat de fostul atacant de la Viitorul

Atacantul Denis Drăguș (24 de ani) a deschis scorul în meciul pe care Gaziantep îl dispută în aceste momente pe terenul celor de la Samsunspor, într-o partidă din runda cu numărul 7 din prima ligă din Turcia. +6   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 29 septembrie 2023 22:13 / Actualizat vineri, 29 septembrie 2023 22:14

Gaziantep, formația pregătită de Marius Șumudică (52 de ani), s-a impus pe terenul lui Samsunspor, scor 2-1, într-o partidă din runda cu numărul 7 din prima ligă din Turcia.

Formația pregătită de fostul antrenor de la Rapid, CFR Cluj și Astra s-a deplasat pe terenul celor de la Samsunpor, după ce în runda precedentă s-a impus pe teren propriu în fața lui Istanbulspor, scor 2-0.

Surpriza lui Burcă pentru meciul cu Oțelul: a mai jucat doar 7 minute tot sezonul!
OȚELUL - DINAMO

Denis Drăguș a deschis scorul în Samsunspor - Gaziantep

Denis Drăguș (24 de ani), fostul atacant de la Viitorul, Crotone și Genoa a deschis scorul în minutul 4. El se afla în zona punctului de la 11 metri în momentul în care a primit mingea de la Mustafa Eskihellac și l-a învins pe Okan Kocuk, portarul lui Samsunspor, cu un șut plasat, la colțul lung.

+2 FOTO

Mijlocașul Marko Jevtovic a dus scorul la 2-0 în minutul 17. Sârbul a finalizat cu un șut de la peste 20 de metri, în colțul lung al porții. Samsunspor a redus din diferență în minutul 90+3, când mijlocașul camerunez Olivier Ntcham a transformat o lovitură de pedeapsă.

În primul „11” al celor de la Gaziantep s-au numărat Florin Niță, Junior Morais, fostul fundaș de la FCSB și Rapid, Alexandru Maxim și Denis Drăguș. Ultimul a fost înlocuit în minutul 72 de Lazar Markovic, în timp ce Alexandru Maxim a fost scos de pe teren opt minute mai târziu, când în locul lui a fost trimis Albian Ajeti.

Florin Niță a încasat un cartonaș galben în minutul 79.

În urma acestui succes, Gaziantep a urcat pe locul 16 al clasamentului, primul deasupra pozițiilor retrogradabile, cu 6 puncte. În runda următoare, Gaziantep merge la Istanbul, pentru meciul cu Bașakșehir.

Un star l-a sunat personal pe Florentino Perez: „Vreau să joc pentru Real Madrid!”

Președintele lui PSG o amenință pe Real Madrid: „Mbappe este jucătorul nostru și aici va rămâne!”