INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

PAOK - Aris 1-0 » Răzvan Lucescu câștigă derby-ul Salonicului și o egalează la puncte pe Olympiakos!

Răzvan Lucescu, antrenor PAOK // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 04 ianuarie 2023 22:04 / Actualizat miercuri, 04 ianuarie 2023 22:06

PAOK, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (53 de ani), a câștigat derby-ul Salonicului, 1-0 cu Aris.

Fără victorie în fața lui Aris în ultimele 5 meciuri directe, PAOK s-a revanșat în această seară. Trupa lui Răzvan Lucescu a întrerupt seria neagră împotriva rivalei locale, pe care a învins-o la limită, 1-0.

Alb-negrii au avut șansa de a deschide scorul încă din minutul 21, dar mijlocașul Stefan Schwab a ratat penalty-ul obținut după un henț comis de Iturbe.

„A reziliat astăzi” » Mihai Stoica a anunțat a patra plecare a iernii de la FCSB + 4 noutăți în cantonament
FCSB

PAOK - Aris 1-0 » Răzvan Lucescu câștigă derby-ul Salonicului

PAOK a trecut pe lângă deschiderea scorului și în minutul 34, dar extrema dreapta Khaled Narey a lovit bara.

Echipa lui Răzvan Lucescu nu a mai iertat în minutul 45+1, primul dintre cele 5 ale prelungirilor, când Sverrir Ingason a înscris unicul gol al meciului.

În partea a doua, PAOK a căutat să-și conserve avantajul, misiune reușită. A cedat deliberat posesia, dar oaspeții nu și-au creat ocazii periculoase de poartă.

S-a terminat 1-0 pentru PAOK, care a ajuns la 32 de puncte, la fel de multe ca Olympiakos, ocupanta locului 3. Departajarea la final de campionat se face în funcție de rezultatele din meciurile directe.

FINAL » PAOK - Aris 1-0

PAOK - Aris, echipe de start:

PAOK (4-2-3-1): Kotarski - Sastre, Ingason, Koulierakis, Rafa - Augusto, Schwab - Narey, Konstantelias, Zivkovic - Oliveira

Aris (4-3-3): Julian - Odubajo, Fabiano, Brabec, Peersman - Garcia, Etebo, Darida - Mancini, Gray, Iturbe

Mai multe din fotbalul internațional:

Un arbitru din Bundesliga propune 4 schimbări majore de regulament: „Faci asta? Afară 10 minute! Să dea la pedale la margine”

Șantajat în timpul Mondialului cu dezvăluiri grave, selecționerul a ieșit acum în față și și-a recunoscut fapta » Federația a deschis o investigație

Rezultat șoc în optimi la Roland Garros! 6-0, 6-0 în 40 de minute