SPORTURI  »  ALTELE  »  JUDO

Judoka Asley Gonzalez, aur pentru România la Openul European

Asley Gonzalez/ foto: Facebook @Federația Română de  Judo
Asley Gonzalez/ foto: Facebook @Federația Română de Judo

Articol de - Publicat duminica, 12 martie 2023 19:46 / Actualizat duminica, 12 martie 2023 20:19

Asley Gonzalez (33 de ani), sportiv român de origine cubaneză, a câștigat aurul la European Open la judo, categoria 100 de kg.

În finală, Gonzalez l-a învins pe britanicul Harry Lovell-Hewitt, potrivit Agerpres.

Boloni a primit o scrisoare din partea lui Viktor Orban: „Maestre, permite-mi să mă alătur!”
ANIVERSARE

Aur pentru România la Openul Eurpean de judo

În cadrul competiției disputată la Roma, Asley Gonzalez a câștigat primul meci, în optimi, cu Adil Karimli, din Azerbaidjan. În sferturi a trecut de italianul Enrico Bergamelli, iar în semifinală l-a învins pe Falk Petersilka, din Germania.

Tot la categoria de 100 de kg, românul Eduard Şerban a fost eliminat încă din primul meci. El a fost învins de Daniele Accogli, sportiv din Italia.

La categoria +100 de kg, Mircea Croitoru a fost eliminat în sferturi. Românul a trecut în optimi de Vasco Rompao, dar a pierdut în sferturi în fața lui Irinel Vasile Chelaru Grigoraş, judoka spaniol de origine română.

A fost singura medalie de aur obținută de România la European Open de judo. Franța a terminat pe primul loc la numărul medaliilor de aur, cu 3.

Acuzații incredibile în NBA » Un fost luptător din UFC îl acuză pe LeBron James că folosește EPO: „Lucrăm cu aceeași persoană”

Sorana Cîrstea, în turul 3 la Indian Wells » Madison Keys a abandonat după primul set