SPORTURI  »  ALTELE  »  CM NATAȚIE

Ce scrie presa internațională după ce David Popovici a terminat pe locul 6 în finala la 100m liber: „Departe de standarde”

David Popovici/ foto: Raed Krishan (GSP) +19   FOTO
David Popovici/ foto: Raed Krishan (GSP)

Articol de - Publicat joi, 27 iulie 2023 15:03 / Actualizat joi, 27 iulie 2023 15:31

David Popovici, 18 ani, a terminat pe locul 6 în finala probei de 100m liber la CM de Natație de la Fukuoka.

• Reporterul Roxana Fleșeru și fotoreporterul Raed Krishan sunt în Japonia, la Fukuoka, și transmit toate informațiile care contează de la Campionatele Mondiale.

Imediat după finală, presa internațională a făcut radiografia cursei câștigată de australianul Kyle Chalmers.

Prima reacție a lui David Popovici e o promisiune: „Tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat! Abia aștept următorul concurs să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur”
CM NATAȚIE

Ce scrie presa internațională despre David Popovici

Francezii l-au evidențiat în primul rând pe Maxime Grousset, cel care a obținut medalia de bronz la 100m liber la Fukuoka. Însă nu l-au uitat pe David Popovici, campionul en-titre înainte de startul finalei.

„Deținătorul recordului mondial și campionul în exercițiu, românul David Popovici, a terminat doar pe locul 6 în 47.83s, departe de standardele sale”, au scris cei de la L'Equipe.

David Popovici, în finala de la 100 m liber (foto: Raed Krishan/GSP)
+15 FOTO

Și italienii de la Gazzetta dello Sport au reacționat după cursa de la 100 de metri liber: „Cu timpul de 47.83s, David Popovici a fost doar al șaselea. Două dezamăgiri la Campionatele Mondiale de la Fukuoka pentru fenomenul României”.

Din fericire, tot ce nu mi-a ieșit poate fi antrenat și va fi antrenat. Dacă ar fi după mine, m-aș întoarce mâine în bazin, dar din păcate sau din fericire, de fapt, trebuie să-mi iau și niște timp liber pentru mine. Trebuie să reflectez asupra a tot ce s-a întâmplat, asupra anului care a fost cu suișuri și coborâșuri. Un an complicat, ciudat, atipic pentru mine și nu e deloc sfârșitul lumii.

De abia aștept să merg la următorul concurs și să le demonstrez adversarilor mei că s-au bucurat prematur, poate, de locurile mele mai îndepărtate de cea mai înaltă treaptă a podiumului. Și da, sunt și un pic bucuros că s-a terminat, pentru că, fie că vreau sau nu să recunosc, a fost un stres.

- David Popovici

Noul campion mondial la sărituri de la mare înălțime trage un semnal de alarmă: „În România e puțin interes. E trist”
CM NATAȚIE

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”