SPORTURI  »  ALTELE  »  FUTSAL

VIDEO Sporting este campioana Europei la futsal! Victorie dramatică în finala Ligii, cu Barcelona

Sporting a cucerit Liga Campionilor la futsal // foto: Twitter @ Sporting_CP

Articol de GSP - Publicat marti, 04 mai 2021 19:11 / Actualizat marti, 04 mai 2021 19:36

Sporting a cucerit Liga Campionilor la futsal după ce s-a impus cu 4-3 în finala împotriva Barcelonei.

• România a avut o reprezentantă în fazele superioare ale competiției. Este vorba despre CS United Galați, care a fost eliminată în optimile de finală de Kairat Almaty, scor 1-6.

Prima repriză le-a aparținut catalanilor. Marcenio a deschis scorul în primul minut, după ce a interceptat o pasă și a șutat violent. Trupa blaugrana a făcut 2-0 în minutul 18, prin Ximbinha, la capătul unui contraatac-fulger.

Sporting a revenit în repriza secundă

A doua repriză a adus tresărilea lui Sporting. Portughezii au redus din handicap prin Zicky, în minutul 26, care a fost lăsat cu poarta goală în față de pasa lui T. Paco. Medonca a egalat doar două minute mai târziu, iar Matos a făcut 2-3 în minutul 31, din fața porții. Până la final au mai înscris Varela (minutul 37) și Ferrao (38).

Sporting a învins astfel campioana sezonului trecut al Ligii Campionilor la Futsal și a ajuns la două triumfuri în trei ani, după ce a câștigat trofeul și în 2019.

„Sunt foarte mândru că fac parte din acest grup și pot spune încă o dată că acești jucători sunt adevărata definiție a cuvântului «echipă». Nu am mai lucrat cu un astfel de grup de jucători în viața mea. În 5 zile, am învins campioana Rusiei (KPRF), Spaniei (Inter FS) și Europei (Barcelona), a declarat Nuno Dias, antrenorul lui Sporting, citat de UEFA.

Barcelona - Sporting, echipe de start:

Barcelona: Plana - Aicardo, Dyego, Ferrao, Marcenio
Rezerve: De La Faya, Rodrigues, Coelho, Shiraishi, Adolfo, Esquerdinha, Joselito, Povill, Ximbinha
Antrenor: Andreu Plaza

Sporting: Guitta - Erick, Matos, Merlim, Pauleta
Rezerve: Goncalo, B. Paco, Ture, T. Paco, Zicky, Taynan, Rocha, Cavinato, Varela
Antrenor: Nuno Dias

Mai multe știri din sporturi:

TENIS: CTP, despre eliminarea lui Halep de la Madrid: „Ar fi de reținut două lucruri. Cel negativ nu știu cum poate fi rezolvat”

„Boa constrictor” Mark Selby e noul campion mondial de snooker! L-a egalat pe John Higgins + Ciudațenia finalei