Articol de GSP - Publicat joi, 09 decembrie 2021 18:15 / Actualizat joi, 09 decembrie 2021 20:32

Naționala de handbal feminin a României a cedat la limită în fața Olandei, scor 30-31, în primul meci din Grupa II Principală de la Campionatul Mondial de handbal feminin din Spania. În multe momente ale partidei, „tricolorele” au jucat de la egal la egal cu campioana mondială en-titre, într-o prestație ce ne dă speranțe pentru viitor.

• Meciurile României de la Campionatul Mondial de Handbal, din Spania, vor fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe DigiSport și Telekom Sport.
  • Cu o zestre de doar două puncte, România nu mai are șanse să se califice în „sferturile” competiției.

Cu Laslo în zi mare, selecționata lui Adi Vasile a început promițător meciul. Fără greșeală în ofensivă și cu o apărare excelent organizată, România conducea campioana mondială cu 7-5 după 12 minute de joc.

Treptat, naționala Țărilor de Jos a început să-și ridice nivelul și să le pună din ce în ce mai multe probleme „tricolorelor”. Dacă România a fost naționala mai penetrantă în prima parte a reprizei, finalul acesteia le-a aparținut olandezelor, care au intrat la cabine cu un avantaj de trei goluri, 17-14.

România - Țările de Jos 30-31 / Sursă foto: Á. Bermejo / RFEBM
+5 FOTO
  • Sursă foto: Á. Bermejo / RFEBM

Ce final! România a luptat de la egal la egal cu campioana mondială!

În aceeași notă din finalul primei părți, tot Olanda a fost naționala mai solidă după pauză. Campioana mondială en-titre a condus inclusiv cu șase goluri, însă naționala noastră s-a metamorfozat incredibil în ultimele 10 minute ale partidei, într-o evoluție ce ne dă speranțe și pentru viitoarele meciuri din grupă.

Condusă cu 23-26 în minutul 50, selecționata României a avut 10 minute extrem de inspirate, în care Ostase, Crina Pintea și aceeași Cristina Laslo au dus greul. Într-un final extrem de echilibrat și plin de dramatism, în care „tricolorele” reușiseră să egaleze la 30, Olanda a obținut in-extremis victoria, scor 31-30.

+5 FOTO

Premiu de consolare: Crina Pintea, MVP-ul partidei

Crina Pintea, pivotul naționalei, a făcut un meci solid, iar la final a fost declarată cea mai bună jucătoare a partidei. Pintea a înscris de șase ori, la fel cum a făcut-o și Cristina Laslo.

România - Olanda 30-31

• FINAL de meci la Castellon. România cedează la limită în fața campioanei mondiale, 30-31.
  • min.59: Ratăm șansa egalării, iar Olanda are prima șansă la victorie. 30-31.
  • min.56: Cristina Laslo înscrie de la șapte metri și restabilește egalitatea. 29-29, cu patru minute înainte de final.
  • min.53: Contraatac-fulger al României, Andreea Rotaru nu ratează și ne apropiem la un gol de olandeze! Putem foța victoria într-un final de meci care ne aparține. 27.28.
  • min.51: Finalul tinde să devină unul pe muchie de cuțit. Lorena Ostase înscrie pe contraatac, iar România se apropie la două goluri de naționala Țărilor de Jos. 25-27
  • min.50: Ne apropiem din nou la trei goluri, după golul Andreei Rotaru. 23-26
  • min.48: Ratăm oportunitatea de a înscrie în superioritate, iar olandezele nu ne iartă apoi. Campioana mondială en-titre înscrie din poartă în poartă. 21-26
  • min.44: Apărarea „tricolorelor” nu mai funcționează la nivelul etalat în primele 25 de minute ale partidei. Ca o consecință normală, olandezele înscriu cu multă lejeritate și își mențin un avans liniștitor pe tabelă. 20-24.
  • min.42: Două goluri la rând înscrise de către pivotul Lorena Ostase. Încercăm din răsputeri să ne apropiem de campioana mondială en-titre. 19-22.
  • min.40: Gol spectaculos înscris de Crina Pintea, care aruncă elegant, din cădere. Din păcate. „tricolorele” sutn conduse cu 17-22, cu 20 de minute înainte de final.
  • min.38: Patru goluri avans pentru olandeze. Până în acest moment, selecționata Țărilor de Jos a dominat autoritar repriza secundă. 16-20.
  • min.33: Olandezele se distanțează și beneficiază acum de un avantaj de patru goluri. Imedait, „tricolorele” înscriu prin Bianca Tiron. 15-18.
  • min.32: Repriza începe cu ratarea Crinei Pintea, care irosește o aruncare de la șapte metri. Fără gol până acum, 14-17
  • min.31: S-a reluat partida!. Selecționerul Adi Vasile abordează această repriză cu Laura Ciucă între buturi.
    PAUZĂ la Castellon! Deși am jucat solid în prima repriză, în special în primele 25 de minute, intrăm la cabine cu un deficit de trei goluri, 14-17!
  • min.29: Sfârșitul de repriză îi aparține naționalei Țărilor de Jos, care are acum un avans de 3 goluri. 14-17.
  • min.25: Olandezele stopează din avântul „tricolorelor” și revin la conducerea partidei. 12-13
  • min.22: Conducem din nou campioana mondială en-titre! Crina Pintea reușește al patrulea gol meciului. 12-11.
  • min.19: Bravo, Diana Ciucă! Portarul nostru se întinde excelent și parează o aruncare de la șapte metri. Scorul rămâne egal, 11-11
  • min.18: Egalăm din nou și avem două minute de superioritate, după ce Crina Pintea a obținut o nouă lovitură de la șapte metri.
  • min.17. Campioanei mondiale i-a prins bine time-out-ul: olandezele revin pe teren și înscriu de două ori. 10-11
  • min.15: Ritm extrem de alert, se marchează la aproape fiecare acțiune ofensivă. Crina Pintea înscrie și readuce România în avantaj. 10-9. Imediat, olandezele cer time-out.
  • min.13: Ratăm două oportunități excelente, iar campioana en-titre ne taxează, marcând două goluri la rând. 7-7.
  • min.12: Ce gol frumos înscriu „tricolorele”! Din extremă, Laura Chiper Moise „plutește” și înscrie plasat. 7-5.
  • min.10: „Racheta” expediată de Bianca Bazaliu o duce pe România pentru prima oară în avantaj în acest meci. 5-4.
  • min.9: Nu le permitem olandezelor să se distanțeze. Crina Pintea înscrie primul său gol al partidei și restabilește egalitatea. 4-4.
  • min.8: Ce start bun de meci are Cristina Laslo! Speculăm perfect un contraatac, aceeași Cristina Laslo este la finalizare. 3-3.
  • min.5: Cu om în plus, olandezele înscriu și trec în avantaj. La faza imediat următoare, Cristina Laslo se „strecoară” prin barajul defensiv al adversarelor și înscrie. 2-2.
  • min.4: Înscriem primul gol al partidei, prin Cristina Laslo, dintr-o aruncare de la șapte metri obținută de Crina Pintea. 1-1.
  • min.2: Selecționata Țărilor de Jos înscrie primul gol al partidei, pe contraatac, după ce „tricolorele” le-au făcut un cadou adversarelor. 0-1.
  • min.1: Start în disputa de la Castellon. Olandezele beneficiază de primul atac.
  • Cele două echipe se află deja pe teren și intonează imnurile naționale. Partida va începe în scurt timp.
  • Trei meciuri anterioare importante s-au consemnat recent între România și Țările de Jos, toate la Campionatul European și câștigate de adversarele de azi: 29-24 în grupe și 24-20 în semifinale în 2018, 35-24 anul trecut.

Programul și orele de start ale meciurilor României în grupa II principală

• 11 decembrie: România - Puerto Rico ( ora 16:30)
  • 13 decembrie: Suedia – România (ora 19:00)

Clasamentul actualizat:

Dramatic! România pierde la limită în fața campioanei mondiale, după o repriză secundă mare făcută de „tricolore”
  • *Primele două clasate se califică în sferturile de finală
    **Dacă s-ar califica în faza următoare, „tricolorele” ar da peste adversare din grupa I principală, una din care fac parte Franța, echipa Federației Ruse de Handbal, Slovenia, Serbia, Polonia și Muntenegru.

Ce urmează pentru România la Campionatul Mondial » Programul din grupa principală, calcule și rezultatul care le ține pe „tricolore” în cărți

Program și ore de start ale meciurilor României, în grupa II principală a Mondialului de handbal

Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League