SPORTURI  »  TENIS  »  ADELAIDE

VIDEO Djokovic, înfrângere în primul meci al anului » Cum a fost primit în Australia, după scandalul de anul trecut

Novak Djokovic/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat luni, 02 ianuarie 2023 12:23 / Actualizat luni, 02 ianuarie 2023 13:12

Perechea Novak Djokovic/Vasek Pospisil a pierdut cu Tomislav Brkic/Gonzalo Escobar, scor 6-4, 3-6, 5-10, în primul tur la dublu la turneul ATP Adelaide, din Australia.

Djokovic a fost la primul meci jucat în Australia după scandalul din urmă cu un an, când a refuzat să se vaccineze anti-Covid și nu a putut participa la Australian Open.

Cristiano Ronaldo și Georgina Rodriguez, o relație ca și încheiată! Presa din Spania susține că știe motivul pentru care cei doi amână anunțul oficial
RELAȚIE

Regula conform cărora persoanele nevaccinate nu au voie în Australia nu mai e de actualitate, iar Nole va participa la ediția din acest an a Australian Open (16 - 29 ianuarie). El a câștigat acest turneu de Grand Slam de 9 ori.

Djokovic, primit cu brațele deschise de australieni

După ce nu l-au putut vedea anul trecut, fanii australieni au luat acum cu asalt arena în care a jucat Djokovic. Arena 1 de la Adelaide a fost arhiplină, iar fanii i-au făcut o primire călduroasă lui Novak, strigându-i numele în timpul meciului.

Nu a fost însă de ajuns, iar sârbul și coechipierul său au fost învinși în final, după ce au luat primul set. Brkic și Escobar au salvat 6 din 7 mingi de break în setul 3, înainte să închidă meciul după o oră și 29 de minute.

Djokovic va juca și pe tabloul de simplu la Adelaide. Primul meci îl are cu Constant Lestienne (30 de ani, 65 ATP), pe 3 ianuarie, de la ora 4:00.